Tesla, Supercharger genişleme planlarına Türkiye'yi ilk kez 2014'ün Mayıs sonunda açıkladığı 2015-2016 Supercharger genişleme planlarında dahil etti. O zamana göre 2015 sonunda kadar İstanbul'da ilk Supercharger açılarak Avrupa İstanbul'a kadar bağlanacak, 2016'da da 9 ilde Supercharger olacaktı.

O zamanlar 2017'de Türkiye'de servislere ve birkaç mağazaya ulaşmıs bir Türkiye düşünürken 2016'nın son günlerini yaşadığımız şu zamanlara kadar hala birşey gerçekleşmedi. Esasında gerçekleşir gibi oldu, şirketleşildi, iş ilanları verildi, Supercharger için gelişmeler yaşandı amma velakin hepsi çeşitli sebeplerle maalesef ki ertelendi. Tesla ve Türkiye sayfasında detaylı geçmişine ulaşabilirsiniz bunun.

1,5 seneden uzun bir süre sonra ilk kez Tesla Supercharger planları güncellendi. Yine 2017 planlarında varız. Yani tamamen defterden silinmemişiz. Ama eskiden bu 2016 Türkiye haritasını sık sık açıp bakan birisi olarak planda birkaç değişiklik gözüme çarptı. Superchargerların birkaçının yerleri değismişti. Demek ki Tesla dersini çalışmıs ve daha uygun gördüğü yerlere plan yapmıştı. Hemen açıp Photoshop ile iki haritayı üst üste koydum. Siyah renkte olanlar eski plandaki istasyonlar, kırmızılar ise yeni.

Tesla 2017 Supercharger Planlarını Açıkladı, İşte Türkiye Planında Değişenler

Buna göre;

  • Bursa, Konya, Antalya, İzmir için planlar değişmemiş. Yerleri aynı gözüküyor.
  • Tatilcilerin düşünüldüğünü tahmin ettiğim Bodrum-Muğla arasında planlanmış Supercharger bir sebepten bariz şekilde Aydın otobanı tarafına taşınmış.
  • Susurluk'a planlı Supercharger belki de yeni tamamlanacak İstanbul-İzmir otobanı düşünülerek Balıkesir'in biraz güneyine taşınmış.
  • Ankara merkezde gözüken Supercharger mantıklı bir şekilde Gerede tarafına taşınmış.
  • İstanbul merkezde gözüken Supercharger da yine mantıklı bir şekilde Gebze tarafına taşınmış.

Tesla Superchargerları sadece uzun yol düşünülerek yapılan hızlı şarj istasyonları olduğu için tesadüfen evi istasyona yakın olanların 3-4 günde bir istasyonları normal kullanımları için istasyonda yarım saat geçirerek bedava şarj etmesi engellenmek istiyor. Bu sebepten istasyonlar hep şehir dışına kuruluyor. Otoban kenarları bu noktada mantıklı. Plan tutar ise 2017 sonunda bir Tesla ile Türkiye'nin batısında her yere gidilebilecek rahatça. Tabii bu planlar sürekli değişebilir, yerleri de değişebilir ama elimizdeki veriler ile yapabildiğimiz çıkarımlar şimdilik böyle.

2016 sonunda yayınlanacak hissedarlar mektubunda geleceğe yönelik planlar kısmında Türkiye'ye dair bir ipucu almak dileği ile... 2017 başından itibaren olası işaretler için ben de her zaman takipte olacağım ve yakaladıklarımı paylaşacağım. Bakalım ilk Supercharger için ne zaman çalışmalara başlanacak.

Tam fotoğrafı görmek isteyenler için Tesla'nın 2017 sonu itibariyle Avrupa için Supercharger ağı planları aşağıda. Esasında İstanbul'a kadar şu ağ tamamlansa servis olmaması da pek çok kişi için sorun olmaktan çıkacaktır, Viyana'ya servise Superchargerlar ile gitmek hem daha rahat hem de ufak eğlenceli bir yolculuk olacaktır.

Tesla 2017 Supercharger Planlarını Açıkladı, İşte Türkiye Planında Değişenler