Tesla'nın geçtiğimiz ay tüm otomobillerini artık şöförsüz sürüşü mümkün kılacak donanım ile ürettiğini açıklamasının ne kadar büyük bir şey olduğunu sanırım ...

Tesla'nın geçtiğimiz ay tüm otomobillerini artık şöförsüz sürüşü mümkün kılacak donanım ile ürettiğini açıklamasının ne kadar büyük bir şey olduğunu sanırım tam olarak hala algılayamadık. Ekim 2016'dan itibaren üretilen tüm Tesla Model S ve Model X otomobillerde ve ileride üretilecek her Tesla Model 3'te bu sensör takımı mevcut olacak ve yazılımın testleri bitip yasal onaylar alındıktan sonra bir gecede yüzbinlerce otomobilden oluşan bu filo otonom olacak, yani kendi kendini kullanabilecek.

Tesla tanıtımın hemen ardından ellerindeki teknolojiyi gösteren bir demo yayınlamıştı. Bu demoda bir Tesla Model X tamamen otonom şekilde, yolcunun herhangi bir katkısı olmadan onu evden işe götürüp, indirip, ardından park yeri arayıp park etmişti. Dün gece Tesla yeni bir demo videosu yayınladı ancak bu sefer bu görüntüleri algılayıp işleyen 'Tesla Vizyon' adı verilen teknolojinin gözünden de dünyayı görebiliyoruz. Yazılımın şimdiden bulunduğu nokta inanılmaz. Paylaşılan kısım ise 8 kameranın sadece öne bakan üçünün gördükleri. Aracın 360 derece etrafını görebilen 8 kameranın radar ve ultrason sensörleri ile birleşiminin böylesine bir yapay zeka veri işlemesi sonrası sadece önünü görebilen, acıkabilen, yorulabilen, hata yapması ile ünlü insandan çok daha güvenli olacağı kesin.

Her zaman dediğim gibi; tarihe tanıklık ediyoruz.