Birkaç aydır Tesla'nın güneş enerjisi firması SolarCity'i satın alma haberleri yapıyorum. Teklif ilk olarak Haziran ayında sunulmuştu ve o günden beri tartış...

Birkaç aydır Tesla'nın güneş enerjisi firması SolarCity'i satın alma haberleri yapıyorum. Teklif ilk olarak Haziran ayında sunulmuştu ve o günden beri tartışmalar sürüyordu. Bugün ise henüz haberlerini yapamadığım SolarCity'nin tanıttığı güneş paneli üreten çatı ve Tesla'nın yeni Tesla Enerji ürünleri Powerwall 2 ile Powerpack 2 tanıtımlarından sonra SolarCity'nin alımı Tesla hissedarlarına sunuldu. Satın alma %85 oy ile onaylandı ve Tesla, SolarCity'i tam 2 milyar $'a satın almış oldu.

Önümüzdeki aylarda SolarCity markası yavaş yavaş Tesla Enerji çatı ve markasına bürünecek. Bu satın alma sonrası Tesla sürdürülebilir enerjinin üretimi, depolanması ve yine sürdürülebilir bir şekilde tüketimi anlamında zincirin tüm aşamalarını sağlayabilen tek firma olarak müthiş avantajlı bir pozisyona gelecek. Bu da Tesla'yı 21. yüzyılı şekillendiren firma konumuna koyma potansiyeline fazlasıyla sahip. Bir Tesla mağazasından evinize güneş enerjisi sistemi alıp, üretim olamayan zamanlarda kullanım için depolama sistemi alıp, bu enerjiyi ulaşımda kullanmak için de otomobil alabileceksiniz. Hepsinin tek bir firma ile mağazada olması ve entegre çalışması gerçekten hikayeyi aşırı miktarda 1999 sonrası Apple hamlelerine benzetiyor.

CEO Elon Musk birkaç yıl önce bir röportajında Tesla'nın ileride Apple'dan daha değerli olarak trilyon dolar değere ulaşan ilk firma olabileceğini söylediğinde çoğunluk gülerek 'bir başka çılgın yorum' demişti ancak Elon bu vizyon ile en değerli şirketin CEO'su olmasını bir tarafa bırakalım SpaceX ve Mars projelerini de katarsak insanlık tarihinin en önemli insanı olursa şaşırmamak lazım. Yaşam ve projelerine canlı tanıklık edip izlediğimiz için şanslı hissediyorum şahsen yaşadığım dönem olarak.

Ayrıca satın alma oylamasının ardından gerçekleşen basın toplantısında Elon Musk ilginizi çekebilecek birkaç başka 'detay' paylaştı. Bunları da önümüzdeki yazılarda aktarıyor olacağım.