Japonya'da yapılan bir patent başvurusunda kullanılan çizimlerin BMW'nin elektrikli alt markası BMW i'nin bir sonraki otomobili BMW i4 ya da BMW i5 olduğu düşünülüyor.

Autocar tarafından yapılan habere göre BMW zaten i1 ile i9 arasındaki tüm otomobil isimlerinin patentlerini aldı. Bu hatchback/SUV modelin içten yanmalı 1.5L bir motor kullanan BMW i8 gibi hibrit ya da içten yanmalı 800cc motorunu jeneratör olarak kullanan BMW i3 REX yerine %100 elektrikli olacağı, BMW i3'ten çok daha büyük iç hacme ve menzile sahip olacağı düşünülüyor. Arabanın tasarımı tahmin ettiğimiz gibi dursa da kapıların i3'te olduğu gibi B sütünü olarak görev görmesi ve ön kapı açılmadan arka kapının açılmaması soru işareti oluşturuyor. i3'ten daha büyük bir otomobilde bu tarz kapılar o kadar da rahat olmayabilir.

BMW'nin elektrikli otomobil planları ile ilgili daha önce uzun bir rapor yazmıştım. BMW elektrikli otomobillere kendi alt markası "BMW i" ve elektrikli otomobil için özel tasarlanmış şasili otomobilleri ile pazara görece olarak çok erken girmiş olsa da yönetim kurulunda oluşan fikir ayrılıklarından ötürü sürekli dalgalı bir yaklaşım sürüyor. Daha önceden de BMW i5'in bir SUV olacağını ve %100 elektrikli olacağının haberleri çıkmıştı. Ancak bu planlara göre aracın 2020'de satışa çıkması bekleniyordu.

Çizimler erken tasarım aşaması çizimleri gibi dursa da Paris Motor Show'da Mercedes'in EQ elektrikli alt markasını tanıtması ve VW, Renault, Opel vb. markaların seneye satışa sürülecek ve 400,000 ön sipariş almış Tesla Model 3 yanında ciddileşmeye başlaması BMW'nin mevcut markasını da kullanarak planlarını erkene almasına sebep olabilir. Umuyoruz...

Tüm resimlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.