Mercedes'in üst şirketi Daimler Grubu CEO'su Dieter Zetsche Bloomberg'e verdiği bir röporajda;

Şuanda Tesla elektrikli otomobillerde bariz bir şekilde lider evet. Ancak kendimize 5 yıl önce 2020'ye kadar kendimize en iyi premium otomobil üreticisi firma olacağız sözü verdik ve şimdiden bu hedeften uzak durmuyoruz. Şimdi de kendimize yeni bir hedef koyuyoruz o da 2025'e kadar elektrikli otomobil üreticileri arasında da en iyi olmak.

ifadelerini kullandı. 9 yıl sonrası için plan ve iddia gerçekten Almanlara yakışır şekilde çok alışık ancak çok büyük bir iddia. Kıyas olarak Tesla CEO'su Elon Musk planlamada 5 yılın onun için sonsuzluk olduğunu söylemişti. Hatta bu yüzden planları açıklanan ve Daimler'in de kamyon bölümüne rakip olacak Tesla kamyon ve pick-up bile 5 yıl içerisinde piyasaya sürülecek şekilde planlanıyor.

Mercedes ise elektrikli araçlar için oldukça hareketli geçen Paris Motor Show'da %100 elektrikli alt markası "EQ"yu henüz yeni tanıttı. Paris'te tanıtılan Generation EQ yanında önümüzdeki birkaç senede iki sedan bir SUV olmak üzere toplam 3 adet Mercedes EQ araç tanıtılması bekleniyor. 2025'e kadar ise hedef 10 elektrikli otomobil modelinin olması.

Aşağıda Dieter'in röportajının o kısmını izleyebilirsiniz. Paris'te açıklanan planlar ile Renault, Volkswagen, Mercedes, Audi, Porsche, BMW gibi markaların da elektrikli otomobiller ile ilgili ciddileşmeye başlaması bence iyi haber. Mercedes'in iddiası da her ne kadar pek muhafazakar bir iddia olmasa da Mercedes'in geçmişinden dolayı insan gerçekten çok iyi bir değişim bekliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=t6k0mfvsF6E