Insideevs’in haberine göre Mercedes Benz "BMW i" markası gibi yalnızca elektrikli arabalara odaklanacak olan yeni bir marka yaratacak. BMW i serisinden fark...

Insideevs’in haberine göre Mercedes Benz "BMW i" markası gibi yalnızca elektrikli arabalara odaklanacak olan yeni bir marka yaratacak.

BMW i serisinden farklı olarak M-B alt markası daha çok uzun menzilli araçlar üzerine araştırma ve geliştirme çalıştırması yapacak.

Şimdilik mevcut hibrit modeller Mercedes Benz olarak kalacak.

Bazıları bu hamlenin elektrikli araç pazarındaki payı arttırıp Tesla gibi markalarla rekabet edebilmeyi amaçladığını öngörüyor. Mercedes Benz şimdiden Tesla ile rekabet edebilecek bir çok aracı - elektrikli pikap gibi - projelendirdiğini ve tanıtacağını açıkladı. MB/Daimler kamyon bölümü şefi Wolfgang Bernhard konuya ilişkin şunları söyledi.

“Tesla yıllar önce kendini duyurmaya başladığında ben de dahil çoğumuz henüz teknolojinin yeterli seviyeye ulaşmadığı inancındaydık. Şimdi ise elektrikli araçlardan önümüzdeki beş on yıl içerinde para kazanmaya başlayacağımıza inanıyoruz.”

Istanbul Autoshow'daki Elektrikli Arabalar
Mercedes Benz elektrikli B

Ek olarak M-B gelecek yıla iki uzun menzilli SUV çıkaracağı gibi iki de sedan piyasaya süreceğini açıkladı.

 

M-B uzun menzilli SUV’lardan birini (500 km) Ekimde Paris Motor Show’da sergileyecek .

Henüz yeni markanın adı belli değil ancak Auto Express’in yaptığı habere göre Daimler’ “EQ” ile başlayan birçok isim için telif hakkı başvurunda bulundu.

“Son telif hakkı başvurularına bakılırsa Mercedes adında “EQ” ön ekini taşıyan bir araç serisi çıkarmaya hazırlanıyor ve muhtemelen bu araçlar MEQ adında bir alt marka vasıtasıyla piyasaya sürülecek. M-B EQA’dan EQX’e kadar bütün isimlerin hakları için başvuru yaptı. Ayrıca “EQ inside” ,”EQ boost” ve “genertion EQ” gibi sloganların da telif hakkını istedi ; bunlar muhtemelen ileride reklamlarda kullanılacak olan pazarlama materyalleri.

Ek olarak öyle görünüyor ki M-B uzun menzilli kalıbına uymayan elektrikli araç çalışmalarını ya durduracak ya da yeniden değerlendirecek.  Bu araçlar ise önümüzdeki birkaç sene içinde üretimden kaldırılacak.