Tesla Model S bundan 4 ay önce makyajlandı. Makyaj ile birlikte yeni farlar, yeni ızgarasız ön görünüm ve birkaç özellik daha geldi. Ancak makyajın 1 ay öncesinden Model S yazılımını tarayan bir hacker P100D adlı bir modele referans bularak batarya güncellemesinin yolda olduğunu keşfetmişti.

Son birkaç haftadır teslim edilen P90D modellerinin aslında yazılım ile limitlenmiş P100D'ler olabileceği teorisi güçleniyor. Henüz bir hafta kadar önce Avrupa'da P100D ve 100D modellerinin onay alındığı keşfedilmişti ve kalkış yarışı yapan yeni bir P90D çeyrek mil rekoru kırmıştı.

Batarya = Güç

Batarya kapasitesi arttıkça ilk anda motora verilebilen güç de artıyor dolayısıyla performans artıyor. Elektrikli arabalarda limitleyici faktör hiçbir zaman motor değil, elektrikli AC endüksiyon motoru %95 verimliliğe sahip zaten.

Supercharge da çok hızlı

Üstelik en son model 90D'lerde Supercharge da çok daha hızlı yapılabiliyor. Bunu da pilin aslında 90'dan daha büyük, 100 olduğuna yorabiliriz çünkü Supercharge hızı pile zarar vermemek adına pilin doluluğu arttıkça yavaşlıyor. Yeni 90 modellerde daha geç yavaşlama pilin 'gerçekte' 100kWh olduğuna isaret olabilir.

Bugün çıkan videoda ise 0-100km/s hızlanma rekoru kırılıyor. DragTimes'ın  yeni P90Dsi ile çektiği videoda Model S 0-100km/s hızlanmasını tam 2.65sn'de tamamlıyor! Bu rakam inanılmaz bir rakam. Üstelik bunu normal dört mevsim lastikleri ile yapıyor. Bu çeşit bir hızlanmayı yapabilen günümüzde 1 milyon $'dan ucuz araba yok.

100kWh'ın ayak izleri!

Yine de;

Ancak yine de bütün heyecana karşılık hatırlatmalıyım ki internette dönen bir teori de bu hızlanmaların yeni arabaların kablolama, çeviric, sigorta vb. güç aktarma organlarının 100kWh pile hazır parçalar olduğu. Bu sayede 90kWh'ın tam kullanılabildiği söyleniyor. Önümüzdeki günlerde göreceğiz.