Hindistan Ulaştırma Bakanı, Nitin Gadkari, geçen ay Tesla’nın Fremont’taki fabrikasına yaptığı ziyarette bir takım görüşmeler gerçekleştirdi. Tesla’nın Asya’...

Hindistan Ulaştırma Bakanı, Nitin Gadkari, geçen ay Tesla’nın Fremont’taki fabrikasına yaptığı ziyarette bir takım görüşmeler gerçekleştirdi. Tesla’nın Asya’daki üreticisi olmayı teklif eden Nitin Gadkari, Tesla’ya Hindistan’ın Güneydoğu Asya’ya yakın bir bölgesinde arazi vermeyi teklif etti.

Gadkari, Tesla Fabrikasına gerçekleştirdiği gezi sırasında birçok soru sordu. Bu gezi sırasında Tesla Yetkilileri teknolojilerini Hindistan’da tanıtmak ve pazarlamak için uygun bir alan için araştırma yaptıklarını Gadkari’ye bildirdiler.

Gadkari, Hindistan’ın araçlardaki karbon emisyonunu aşağı çekmekte kararlı olduklarını bildirdi. Hindistan’da toplu taşıma ve ticari araçları öncelik olarak belirlediklerini ve düşük emisyonlu araç satışları için bir takım teşvikler vermeye hazır olduklarını belirtti. Aynı zamanda Tesla yetkililerini Hint otomobil üreticileri ile buluşturmak istediğini ekledi.

Hint otomotiv firmalarını öven Gadkari, yakın süreçte Hint firmalarının elektrikli araba sektöründe iddialı olacaklarını belirtti.

Tesla’nın henüz Asya üreticisini seçmediğini biliyoruz. Yine de aldığımız duyumlara göre Tesla, Gadkari ve Hindistan’ın gelişiminin umut verici olduğu kanısında.

Sipariş edilen 400.000 Tesla Model 3'ün bir kısmının da Hindistan’dan geldiğini öğrenen Gadkari, Hindistan’ın elektrikli araba sektörü için ciddi bir pazar olduğunu öngörüyor. Tesla ile elektrikli otomotiv sektörünün yelpazesini de istişare eden Gadkari, Tesla’nın kamyon ve kamyonetleri içeren planları ile ilgili bilgilendirildi. Henüz motosiklet ve otobüsler için bir planın olmadığı da doğrulandı.

Kaynak