Tesla geçtiğimiz hafta basın ve yönlendirme programı kazananı Tesla sahiplerini davet ettiği bir etkinlik ile planlarında çok önemli yer tutan pil fabrikası ...

Tesla geçtiğimiz hafta basın ve yönlendirme programı kazananı Tesla sahiplerini davet ettiği bir etkinlik ile planlarında çok önemli yer tutan pil fabrikası Gigafactory'e bir açılış düzenledi.

Açılış etkinliği öncesi henüz yeni tamamlanan 1. etapta davetlilere detaylı anlatım ile fabrika turları düzenlendi. Fabrika tamamen bittiğinde 10.000 iş sağlayacak olsa da otomasyon da hedeflerde büyük yer tutuyor. Bu turlarda fabrika ile ilgili detaylı bilgiye sahip olup Tesla'nın kullandığı robotlara, makinelere de yakından bakma fırsatı bulduk.

 Fabrika Turları

Aşağıda iki uzun videoda tura katılanların çektiği görüntüleri bulabilirsiniz.Turdan genel olarak fabrikanın inşaatı, yapısı, yenilenebilir kaynak ve enerjilerin kullanılması gibi şeyler öğreniyoruz. Bilebileceğiniz üzere fabrikada henüz sadece Tesla Enerji ürünleri montajı var. Yani Panasonic'ten gelen piller, sabit depolama sistemleri haline getirilmek üzere batarya haline getiriliyor. Bana sorarsanız bütün haftasonundan öğrendiğimiz en önemli şeylerden biri bu turda söylenen yeni nesil pillerin 21-70 formatında olması. Tesla Roadster, Model S ve Model X ile piyasada bol bulunabilen "laptop pilleri" olarak bilinen 18650 formatı kullanmıştı. (18mm çap, 65mm boy, silindir)

Yeni piller Model 3'te de kullanılacak olan, şimdiden Tesla Enerji ürünlerinde kullanılan 3mm daha geniş, 5mm daha uzun silindir piller. Enerji yoğunlukları kimyadaki gelişmelerden dolayı daha fazla ve hacmen daya büyükler. Model 3 bataryasındaki pil sayısını Model S'te olan 7104'e kıyasla yarıya indirme potansiyelleri var. Yani daha da az maliyet.

Aşağıda fabrika ile ilgili bilgilendirici birkaç fotoğrafa göz atabilirsiniz;

Robotlar

Fabrikada kullanılan robotlar ve otomasyon seviyesi de bir hayli ilgi çekici. Mesela aşağıdaki robot tamamen otonom, yerde şeritlere da ya da manyetik raylara ihtiyaç duymuyor. Görevi ise istasyonlar arası parça ve alet taşımak. Üstüne üstlük videodaki "Tesla'ya hoş geldiniz" diye turdakileri selamlıyor bile.


Indiana Jones soundtrackini çalarak etrafta dolaşan bir başka otonom robot da aşağıda;


Son olarak Tesla'nın araba fabrikasında çokca kullandığı robot kollardan bir robotumuz. Burada da batarya dışlarını oluşturuyor, taşıyor.

ectf9oo-imgur

 

Kaynak: electrek