Tesla'nın güneş paneli firması Solar City'i almak için teklifte bulunmasının üzerinden bir ayı geçkin bir süre oldu ki bugün antlaşmaya varıldığı müjdesi ver...

Tesla'nın güneş paneli firması Solar City'i almak için teklifte bulunmasının üzerinden bir ayı geçkin bir süre oldu ki bugün antlaşmaya varıldığı müjdesi verildi. Antlaşma açıklansa da Solar City'nin önümüzdeki 45 gün daha iyi teklif arama hakkı var ve tüm işlemlerin tamamlanması yıl sonunu bulacak.

Ancak yapılan antlaşmaya göre Tesla, Solar City'i sadece hisse senetleri ile satın alacak. Bir Solar City hissedarı 0.11 adet Tesla hissesi alacak. Böylelikle Solar City'nin toplam değeri 2.6 milyar $ olarak belirlenmiş olsa da satın alma nakit para ile değil.

Ortak bir geçmiş

Tesla ve Solar City aslında ortak tabana, düşüncelere ve geçmişe sahip. Solar City'nin en büyük hissedarlarından ve yönetim kurulu üyelerinden birisi Tesla CEO'su Elon Musk. Solar City kurucuları da Elon Musk'ın kuzenleri, zamanında kuzenlerinin tavsiyesi ile kurmuşlar şirketi.

Solar City zaten ABD'de Tesla sahiplerine güneş paneli konusunda yardımcı olma vb. şeylerde birlikte çalışıyordu ancak artık tek şirket olarak, arada bariyer olmadan hizmet verecek.

Enerji üretiminden tüketimine dikey entegrasyon

Elon Musk bu birleşmeyi çok önemli görüyor. Bu şekilde Tesla, güneş panelleri ile enerji üretiminden, o enerjinin elektrikli otomobillerle sağlıklı tüketilişine kadar entegre dünyada ilk ve tek firma olacak;

Güneş paneli üretimi, finansmanı, montajı, yazılımı, servisi, kontrolü, enerjinin Tesla Enerji ürünleri ile gece kullanım için depolanması, elektrikli otomobiller ile tüketilmesi.

Zincir tamamlanmış oluyor. Elon Musk Tesla Ana Planı İkinci Kısım'da da aynı ilk teklifteki gibi bu birleşmenin öneminden bahsetmişti. Müşteriyi tek firma ile muhattap ederek problemin tamamı çözülmüş oluyor.

Birleşme sonrası henüz ilk yıldan bile öngörülen maliyet tasarrufları ise 150 milyon $

Tesla, enerji departmanını bir yılı aşkın bir süre önce tanıtması ile araba firması olmaktan çıkmış, enerji firması olmuştu. Artık Solar City satın alımı sonrası güneş paneli üretimi, enerji depolama bataryaları, aradaki yazılım, yönetim, servis ile tam bir enerji firması olmuş oldu. Otomobil üretimi uzun vadede çok daha ufak bir kısım olabilir. Hatta gerçekten de Elon Musk'ın zamanında dediği ama herkesin ona deliymişcesine baktığı gibi bir gün Tesla trilyon $ değere ulaşarak, Apple'ı da geride bırakarak dünyanın en büyük şirketi olabilir.