Elon Musk ve girişimlerini yakın takip edenler ve biyografisini okuyanlar bilir ki şuan Elon'ın üç büyük şirketi var; SpaceX, Tesla ve Solar City. Kendisi Sp...

Elon Musk ve girişimlerini yakın takip edenler ve biyografisini okuyanlar bilir ki şuan Elon'ın üç büyük şirketi var; SpaceX, Tesla ve Solar City. Kendisi SpaceX ve Tesla'da aynı anda CEO'luk görevini sürdürürken kuzenleri tarafından Elon'un fikri ile kurulmuş ve iyi gitmekte olan güneş enerjisi firması Solar City'de yönetim kurulu başkanlığı yapmakta.

Bu şirketlerin üçü de milyar $'lık şirketler. Elon'ın daha önce de kurup milyar $ seviyesinde sattığı PayPal'i de katarsak bugüne kadar 4 adet milyar $'lık şirket kurabilen tek insan, oldukça etkileyici. Hatta bir adım ileri gidip ilk girişimi Zip2'yu da sayarsak (ki o sadece birkaç yüz milyon $ değere ulaşmıştı satılmadan önce) 5 şirket. Ama haberimiz Elon'ın başarısı değil.

Bugün Tesla Motors kendinden beklenmeyen bir hamle yaparak Solar City'i satın almak için teklifte bulundu. Teklif Elon Musk ve kuzeni, aynı zamanda Solar City CEO'su Lyndon Rive ile birlikte yapılan bir açıklama ile sunuldu. Teklife göre Tesla, Solar City'nin tüm hisslerini hisse başı 26,5$ - 28,5$ gibi bir rakama (hissenin son kapanış fiyatından yaklaşık %25 daha yüksek bir rakam) satın alacak. Haberin ardından SolarCity hisseleri %25 yükselirken Tesla hisseleri %10 düşüş yaşadı.

Peki ya amaç ne?

Bu şirketlerini adeta bir "Musk Industries" gibi birleştirme hedefinin nereden çıktığı bilinmese de destekleyen ve karşı çıkan tarafların argümanları şöyle;

  • Yapılmalı çünkü; bu şekilde güneş paneli üretimi, kurulumu, enerji üretimi, Tesla Enerji ile depolanması ve otomobiller ile tüketilmesi tek bir zincir olup müthiş bir dikey entegre sektör oluşmuş oluyor. Hatta Elon bu birleşme için "üzerinde uzun uzun düşünmeye bile gerek olmayan" ifadesini kullandı.
  • Yapılmalı çünkü; iki şirket birleşince bir dahaki yıla kadar bile yeni elektrikli otomobil şarj yöntemleri duyurulabilir, araba ile birlikte güneş paneli kurulumu paketleri yapılabilir. Kısacası entegrasyon maliyetleri azaltacağı gibi işleri kolaylaştırır.
  • Yapılmamalı çünkü; Tesla'nın tabağında zaten yiyebileceğinden çok yemek var. 5 milyar $'lık, dünyanın pil arzını iki katına çıkartacak bir pil fabrikası Gigafactory inşaatı sürüyor, yepyeni ve 400,000 ön sipariş almış Model 3'ün başarılı bir şekilde piyasaya çıkartılması, orijinal olarak 2020 olan senelik 500.000 araç üretim kapasitesi hedefini 2018'e çekmiş olması ve bunun için fabrikanın ihtiyaç duyacağı yatırımlar, Supercharger ağının dünya çapında sürekli büyümesi, Tesla satış ve servis ağının dünya çapında sürekli büyümesi ve yeni pazarlara açılması... Kısacası bunlar için zaten haddinden fazla, milyarlarca $'lık sermaye gerekli iken ve Tesla'da nakit sıkıntıları dedikoduları dönmekteyken, 3 milyar $ tutacak bu antlaşmanın işleri zorlaştıracağı endişesi.

Tesla 1 Trilyon $ Pazar Değerine Ulaşabilir

Elon Musk kullandığı bir diğer cesur ifadede (ki kendisi cesur ifadeleri ile dikkat hep çekmiştir ama hep gerçekçi olmayan hedeflerini gerçekleştirmiştir) Tesla'nın SolarCity ile birleşmesi sonrası dünyada 1 trilyon $ pazar değerine ulaşan ilk ve tek şirket olup dünyadaki en büyük şirket olabileceğini söyledi. Elon'a göre Tesla enerji üretimi, saklanması ve verimli şekilde tüketilmesi olacak şekilde zincirin tüm aşamalarını, aynı Apple'ın dijital ortamda yaptığı gibi, elinde tutan ilk ve tek şirket olacak  ve onun vizyonuna göre bu çok değerli. Dünyanın iklim problemini çözecek anahtar burada.

Daha önce de Elon 10 yıl içerisinde Tesla'nın Apple'dan daha değerli ve büyük olacağını söylemişti.

Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz. Solar City yönetim kurulu başkanı olarak Elon Musk aynı zamanda Tesla CEO'luğu da yaptığı için teklifin kabulü ile ilgili oylamada bulunmayacak. Birleşme gerçekleşirse Tesla'nın ödemeyi hisseleri ile yapacağı, yani yine hisse oluşturup sermaye artırımına giderek kaynak bulacağını da biliyoruz.

Enteresan ve izlemesi heyecanlı zamanlarda yaşıyoruz.