Norveç'te hükümette olan 4 parti bir süredir akaryakıtlı araç satışını yasaklamayı tartışıyordu. En son Dagens Næringsliv'den(Norveçin itibarı yüksek bir gaz...

Norveç'te hükümette olan 4 parti bir süredir akaryakıtlı araç satışını yasaklamayı tartışıyordu. En son Dagens Næringsliv'den(Norveçin itibarı yüksek bir gazetesi) gelen bir dedikoduya göre ise - resmi bir açıklama henüz gelmemiş olsa da - anlaşmanın sağlandığı ve 2025'e kadar Norveç'te benzinli, dizel ya da LPG'li araç satışının yasaklanacağı yönünde.

Norveç zaten şuanki hali ile sağladığı teşvik vb. hükümet destekli yönlendirmeleri ile dünyanın en büyük elektrikli otomobil pazarlarından biri. Norveç'te satılan yeni arabaların %24'ü elektrikli. Eğer yasa gerçekleşirse sıfır emisyona doğru gidilen yolda dünyadaki en agresif gelişimlerden birini Norveç gerçekleştirmiş olacak. İşin enteresanı ise Norveç dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından birisi.

Daha önceden de Hollanda hükümetinde 2025'e kadar elektrikli olmayan araç satışını yasaklamak gündeme gelmiş ama parlementoda anlaşma sağlanamamıştı. Aynı şekilde Hindistan da 2030'a kadar tüm filosunun elektrikli olmasını değerlendirdiğini gündeme getirmişti.

Elektrik devrimi tahmininizden yakın.

Norveç 2025'ten İtibaren Benzinli Araç Satışını Yasaklıyor