Sene başında dedikodularının çıkması ile haberini yaptığımız gibi, BMW'nin ilk ve tek %100 elektrikli otomobili i3'ün menzili %50 artıyor. İngiltere'de mevc...

Sene başında dedikodularının çıkması ile haberini yaptığımız gibi, BMW'nin ilk ve tek %100 elektrikli otomobili i3'ün menzili %50 artıyor.

İngiltere'de mevcut BMW i3 müşterilerine atılan mail'de "Resmi açıklama öncesi mevcut müşteriler olarak haberiniz olsun, şimdi siparişi verirseniz Temmuz'da teslim" ifadesi kullanılmış.

BMW i3 Menzili %50 Artıyor, 200km Oluyor
İngiltere'de BMW i3 sahiplerine atılan tanıtım maili.

Mevcut BMW i3'te batarya kapasitesi 22kWh, %50 bir artış kapasiteyi 33kWh yapacaktır. Bunun ne kadarının kullanılabilir enerji olacağını bilemesek de BMW i3 gerçek günlük kullanımda şuan 120-130km civarı gidebiliyor, yeni artış ile birlikte 200km'yi bulması muhtemel.

Ülkemize yeni i3'lerin ne zaman geleceği de merak konusu. BMW i3 ve genel olarak "i" programı konusunda Türkiye'de oldukça aktif oldu ve ChargeNow ağını kurup reklamlarını yapması ile Borusan Otomotiv Türkiye'de hatırı sayılır sayıda i3 satabildi. 

BMW ve Elektrikli Otomobil Felsefesi...

Şahsen ben BMW i3'ü BMW grubunun hem elektrikli otomobil teknolojisinden geri kalıyor gibi görünmemek, hem de devasa bir şirket olarak hissedarları memnun edecek yönde "maksimum sayıda müşteriye ulaşma" gayesini gerçekleştirme çabası olarak görüyorum. Zira i3 ufak bataryası ile tam bir şehir otomobili olarak tasarlanmış. Yoksa daha büyük batarya ile 300km ve üstü menzile sahip olması hiç zor değil. Ancak bu, diğer araçlarının satışlarını baltalayacaktır. Çünkü menzil olduğu takdirde elektrikli otomobil sürüş aksamı içten yanmalıya kıyasla her yönüyle çok daha cazip. Zaten istatistiklere göre de BMW i3 satın alanların çoğunluğu yeni BMW müşterisi, yani diğer otomobiller yerine i3 tercih etmiyorlar, BMW yeşil teknolojilere önem veren insanlar pazarına da erişim sağlamış oluyor.

Tabii bu batarya kapasitesini artırma hamleleri de Tesla Model 3, Chevrolet Bolt vb. uzun menzilli, uygun fiyatlı elektrikli otomobillerin tanıtılması ile devam edecektir.