Tesla içinde trafiğe duyarlı hız sabitleme ve şerit takip sisteminin de bulunduğu bir dizi sürücü yardım özelliğine çatı isim altında Autopilot adını koyuyor...

Tesla içinde trafiğe duyarlı hız sabitleme ve şerit takip sisteminin de bulunduğu bir dizi sürücü yardım özelliğine çatı isim altında Autopilot adını koyuyor. Autopilot'ın en önemli özelliklerinden şerit takibi ile otoban vb. yerlerde kendini kullanabilme özelliği yayınlanalı henüz 6 ay oldu ki ilk gelen verilere göre bu halinde bile Autopilot kaza yapma riskini %50 azaltıyor.
İSTANBUL'DA AUTOPILOT KULLANIMINI İZLE
Autopilot donanımı mevcut Tesla Model S ve Model X sayısı tahminlere göre şimdilik sadece 70,000 civarında ve Autopilot 2015 Ekim ayında çıktığından beri 75 milyon km toplam yol yaptılar. Ancak Tesla Motors CEOsu Elon Musk'ın ağzından;

Autopilot'ınız açıksa kaza yapma ihtimaliniz %50 daha az. İlk versiyonumuzla bile. Elimizdeki veri ile hava yastığı açılan bir kazanın kaç km'de bir olduğunu görebiliyoruz. Rakamlar bir insandan iki kat daha iyi.

İkinci nesil Autopilot olup tamamen otonom şekilde kendini kullanabilecek araçlarla ilgili de;

İleride halk ve yasaları oluşturan hükümetleri tatmin etmek için çok büyük bir veritabanı ve istatistik ile, milyarlarca km'lik sürüş ile otonom vs. insan sürüşünde güvenliğin otonomda daha iyi olduğunu kanıtlamak çok önemli olacak.

Elon Musk otonom sürüş teknolojisinin 2 seneye hazır olmasını bekliyor ancak yasaların geçmesi ile yasal hale gelmesi bunun üzerine 1-2 yıl daha sürebilir. Hatta Tesla Model 3'ün tamamen otonom sürüşe hazır halde çıkmasının, aracın çıkış tarihi itibari ile de mantıklı olacağını daha önce yazmıştım.
AUTOPILOT KULLANIMINI TÜRKÇE ALTYAZILI İZLE