Yerli elektrikli otomobilimiz DMA'nın günlük kullanım tecrübelerimi paylaştığım blog dizisi DMA Blog'da en son yazı DMA Blog 5'i yazmam üzerinden 2 ay gibi u...

Yerli elektrikli otomobilimiz DMA'nın günlük kullanım tecrübelerimi paylaştığım blog dizisi DMA Blog'da en son yazı DMA Blog 5'i yazmam üzerinden 2 ay gibi uzun bir süre geçti. Özet geçecek olursam;

  • DMA'dan çok memnunum. Günlük hayatta elektrikli bir otomobil kullanmanın sağladığı rahatlık bambaşka. Bakım, sessizlik, performans, kolaylık her şey daha iyi.
  • Bahar ayları ile birlikte tek şarj ile 220km üzerine çok rahat çıkıyorum, denesem uzun yola gitmeyi 250km'yi geçebilirim bile belki.  (hem de sadece 36kWh bir batarya ile)
  • Arabayı almamdan beri geçen 4 ayda benzinciye gitmedim. Elektrik maliyetim 100km için 5₺ civarı.
  • Geçtiğimiz 4 ayda 12,000km'den fazla yol yaptım. Bu şekilde sadece ben, ticari olmayan binek kullanımım ile tek başıma 1.5ton CO2 emisyonunu engelledim, 850lt'den fazla akaryakıt tasarrufu yaptım.

Ancak geçtiğimiz Cuma günü resimde de görebileceğiniz talihsiz olay başıma geldi. İstanbul E5'te Beylikdüzü yönüne doğru ilerlerken Yenibosna'da 'yoğun-akıcı' bir trafikte arkadan bir araç hemen hemen 80-90km/s hız ile bana vurdu. Araçta ben ve iki müşterimin neyse ki verilmiş sadakaları varmış ki benim gözümdeki gözlüğü ön cama fırlatacak kadar şiddetli çarpışmadan sadece boyun incinmesi ile sıyrık almadan çıktık.

Aracımız kiralık olduğundan masraf ya da araçsız kalma bakımından bir sorun da yaşamadık. Ertesi gün aynı aracın bu sefer beyaz renginden verdiler saolsunlar. Kazanın şiddetine göre de arabanın iyi dayandığını düşünüyorum. Beni bataryaların arkada, benzin deposunun eskiden olduğu yerde olması endişelendirdi zira içinde 350V elektrik bulunan bir şeyin çatlamasını istemezsiniz. Ama bu kazadan sonra bile araba sorunsuz ilerliyebiliyordu.

Şimdilik aynı arabanın beyaz rengi ile devam ediyorum ve çarpılan aracın tamir olup olamayacağı bilgisini bekliyorum. Her halükarda önümüzdeki günlerde İstanbul'da sürekli bir elektrikli otomobil kullanım tecrübelerini aktarmaya devam edeceğim. 

DMA Blog 6: Talihsiz Bir Kaza
DMA Blog 6: Talihsiz Bir Kaza
DMA Blog 6: Talihsiz Bir Kaza