Geçen hafta haberini yaptığımız gibi, 2012'de çıktığından beri ilk kez Tesla Model S makyajlandı. Model S zaten yıllar içerisinde sürekli olarak gelişiyordu...

Geçen hafta haberini yaptığımız gibi, 2012'de çıktığından beri ilk kez Tesla Model S makyajlandı.

Model S zaten yıllar içerisinde sürekli olarak gelişiyordu. Mesela içeride hız göstergeleri ve orta konsol için kullanılan ekranlar yıllar içerisinde güneşte daha net görünen, daha yüksek çözünürlüklü ekranlara döndü, Autopilot donanımı 2014 Ekim'den itibaren üretilen tüm arabalara eklendi, malzeme ve üretim kalitesi artırıldı, sessizce 3G internet 4G'ye yükseltildi vs.

Ancak ilk kez görünümü 'makyaj' diyebileceğimiz gibi ciddi bir yönde değişim yaşadı. İşte yeni eklenen özellikler;

Yeni, Izgarasız Ön Görüntü

Tesla Model S 2012'de insanlara elektrikli araba "garip-mobildir" hissi yaratmamak ve yabancılık çektirmemek için ihtiyaç duymamasına rağmen sahte bir ön ızgara ile çıkmıştı. Artık Tesla bir marka olarak tanındığı için bu alışkanlık hissini yaratmasına gerek yok. Sonucunda aynı Model X'te olduğu gibi ızgarasız bir Model S;

model-s-makyaj-beyaz

Adaptif LED Farlar

Yeni makyajlama ile aynı zamanda farlar 14 adet adaptif LED fardan oluşuyor. Aracın görüntüsünü daha güzel ve güncel tutmanın yanında adaptif farlar köşeleri dönerken aynı yöne dönmeleri ile daha iyi bir aydınlatma ve ekstra güvenlik sağlıyor. Mesela direksiyonu sağa çevirirseniz LED farlar da sağa dönerek döneceğiniz yeri aydınlatıyor.

Biyolojik Savunma Modu

İlk Model X'ler Teslim Edildi!
Biyolojik Savunma Modu Model X ile çıkmıştı

Tesla'nın 'Biyolojik Savunma Modu' ismini koyduğu ve Tesla Model X ile çıkan bu sistem esasında normalden 10 kat büyük bir HEPA hava filtresi kullanımı ile kabindeki havanın mikropların %99,7'sinden arındırılabilmesi ve hastane kalitesinde bir havaya ulaşılabilmesine olanak tanıyor. Bu filtrede araç ayarlarında gerçekten seçilebilen 'Biyolojik Savunma Modu' içeride artı basınç yaratıp herhangi bir partikülün içeri sızmasını engelliyor.

Charger Artık Daha Hızlı

Tesla Model S çıktığından beri araçta standart charger 40 amper idi. Yani şarj etmek için AC akımda 40 amperden fazla bile elektrik bulsanız 40 amper ile şarj edebiliyordu. Çift charger seçeneği ile 80 amper mümkün olabiliyordu. Yeni güncelleme ile standart charger 48 amper, bir üst charger seçerseniz de 72 amper. Çift charger seçeneği artık yok. 

İki Yeni İç Seçeneği

Eskiden standart iç tasarım donanımı Piano Siyahı plastik iken artık "Dark Ash Wood" standart ve yeni bir seçenek olarak da 'Figured Ash Wood' eklendi.

Tesla Model S Makyajlandı, İşte Yeni Özellikler
Tesla Model S Makyajlandı, İşte Yeni Özellikler

Fiyat Artışı

Bu değişikliklerin hepsi bir fiyat artışı ile de geldi. Avrupa baz fiyatlarında $/€ kurundaki değişiklikler de yansıtılarak baz model 70D 4,000€, en üst model P90D de 3,300€ zamlandı. Yeni baz Avrupa fiyatları üzerinden Türkiye'ye Tesla ithal etme yöntemi ile Türkiye fiyatlarını hesaplayıcımızdan görebilirsiniz.

Bütün bu güncellemeler içinde daha çok Autopilot özelliğini mümkün kılabilecek ikinci nesil Autopilot donanımı da Model S'e eklenmiş olabilir. Herhangi bir açıklama yok. Ancak Model X'te olan havalandırmalı koltuklar, kapılarda cepler gibi özellikler bu güncelleme ile Model S'e eklenmedi.

model-s-yeni model-s-yeni-arkadan