ABD'de Perşembe akşamı, Türkiye'de Cuma sabaha karşı gerçekleşen Tesla Model 3 etkinliği sonrası Tesla Motors CEO'su Elon Musk Twitter'da soru yağmuruna tutulduğu çok hareketli bir haftasonu geçirdi.

Öncelikle Cumartesi akşamı itibariyle, rezervasyonların başlamasından 72 saat sonra 276,000 adet ön sipariş alındığını öğrendik. Büyük bir ihtimalle an itibariyle 300,000 geçilmiştir. Bu; 3 yıllık üretimin dolduğu ve 10 milyar $'dan fazla bir potansiyel ciro olduğunu gösteriyor.

Twitter'da adeta soru-cevap düzenleyen Elon Musk Tesla Model 3 ile ilgili birkaç detayı daha su yüzüne çıkardı. İşte Elon'ın tweetlerinden seçmeceler, derlemeler;

Tesla Model 3'ü tüm detayları ile güncellenen Model 3 sayfasında okuyabilirsiniz.

 

 • Bir Model 3 rezervasyonu size coğrafi bölgenizde öncelik tanıyor. Toplam rezervasyon sayısı fazla olsa da erken rezervasyon yerel olarak çok fark ettirecek.
 • -----

  Direksiyon arkasındahız göstergelerinin bulunduğu bir alan olmamasının aracın en kötü özelliklerinden biri olduğu, hız için orta ekrana bakmanın rahat olmayacağının olduğu bir tweet'e cevap olarak;

  2.  Model 3 tanıtımının ikinci kısmı sonrası her şey daha mantıklı gelecek.

  Çok büyük bir ihtimalle hız, navigasyon, güç kullanım göstergesi için bir HUD ekran olacak.


  Direksiyonun beğenilmediği yönünde gelen iki yorum üzerine;

   3. Gerçek direksiyon kontrollerini görene kadar bekleyin. Uzay gemisi gibi duruyor. Prototipteki gerçek direksiyon değil.

  Hatchback yerine bagaj kapağı seçeneğinin eleştirilmesi üzerine;

  4. Arka koltuktaki yolculara yeterli baş mesafesi sağlamanın tek yolu arkadaki çapraz destek kolonlarını kaldırmaktı. Bagaja hala bisiklet rahat sığıyor. Araba yolculuklar  ve kamp için de çok ideal.

  Daha güzel bir ön tasarım olması gerek diyen bir tweet üstüne;

  5. Bazı düzeltme ve değiştirmeler hala devam ediyor. Detaylar netleşiyor. 0.1mm bile fark yaratıyor.

  6. Model 3 arkadan itişli olacak. Çift motorlu 4X4 opsiyonel olarak bir üst modelde olacak. Arkadan itişli bile Tesla sürüş aksamı sayesinde buz üstünde harika çekişe sahip olacak.

  7. Mat siyah renk tanıtımda çok popülerdi. Büyük ihtimalle üretime de çıkacak. Tanıtımdaki jantlar da üretimde olacak. Vegan iç seçeneği olacak. Çekicilik yapabilme özelliği opsiyonel olarak olacak.

  8. Fremont fabrikası tam kapasiteye yaklaştıkça Avrupa'da bir fabrikaya ihtiyacımız olacak ancak bu Model 3 teslimlerinden sonra.

  Tüm Tesla Model 3 detaylarını, felsefesini, bilinen özelliklerini, Türkiye fiyatını ve daha nicesini güncellenen Model 3 sayfasından okuyabilirsiniz.