Tesla mağazalarında Model S ile ilgilenen, sipariş verme niyetine giren insanlardan son iki haftadır gelen yorumlar Model S'in fiyatının gelecek ay artacağı ...

Tesla mağazalarında Model S ile ilgilenen, sipariş verme niyetine giren insanlardan son iki haftadır gelen yorumlar Model S'in fiyatının gelecek ay artacağı yönündeydi. Ancak bu, satış elemanlarının kota doldurmak ya da satışı bir an önce gerçekleştirmek için yapabileceği bir şey olabilir.

Ama Tesla daha önce yapmadığı bir şey yaparak resmi açıklama ile Nisan ayında Model S fiyatlarında değişiklik olacağını doğruladı. Açıklamada fiyat artışı değil değişikliği dense de bunun donanımda olası değişikliklerden olabileceği düşünülüyor.

Tesla sözcüsü Electrek sitesine yaptığı açıklamada;

Gelecekte çıkaracağımız ürünler ile ilgili dedikodu ya da spekülasyonlarla ilgili yorum yapmıyoruz. Tesla mevcut ve gelecekteki müşterilerini memnun etmek için ürünlerini sürekli geliştirip yeni özellikler ekliyor. Araçlarımızı tüm dünyada tutarlı bir şekilde o ülkenin kuruna göre ayarlıyoruz. Müşterilerimizi Nisan başında bazı fiyat değişikliklerinin olacağı yönünde bilgilendirdik. Model S ile ilgilenenlere tavsiyemiz her zaman bir an önce siparişlerini vermeleri ve Model S'in birçok faydasından bugün faydalanmaya başlamaları olmuştur.

Açıklama okuyanın niyetine göre sadece dünyadaki döviz kurlarına göre bir düzeltme olarak da algılanabilse de bahsedilen yeniliklerden birkaç tane tahmin edebiliyoruz.
Makyaj? Yeni Batarya?
Daha önce dedikodusu çıkan ve Tesla'nın yalanlamadığı 100kWh kapasiteli batarya seçeneği çıktığı takdirde tüm Model S seçeneklerini ve fiyatlarını değiştirecektir. Bir başka daha düşük ihtimalli değişiklik ise Model S kasasının makyajlanması olabilir. Otomobil firmaları her 4-5 senede bir kasalarını makyajlar ya da yeni kasa çıkartırlar. Tesla yeteri kadar eski bir firma olmadığı için kaç senede bir yenilik yapacakları bilinmemekte. Zira sorulan sorularda da yukarıda verilen açıklamada olduğu gibi Tesla'nın sürekli yenilik yaptığından bahsediliyor. Ama bazı dedikodular Model S'in önünün Model X gibi ızgarasız şekilde makyajlanabileceği ya da farların Model X'te olduğu gibi LED olabileceği yönünde.

1 hafta sonra Model 3 tanıtım etkinliğinde bunların hepsini öğrenebiliriz belki de. Haberleri buradan paylaşacağım.