BMW otomobil pazarında %100 elektrikli şehir otomobili i3 ve spor hibrit otomobili i8 ile yenilenebilir kaynaklı araçlara katkı sağlayan ender firmalardan. Olağan BMW grubu toplantısında CEO Harold Krüger firmanın elektrikli ulaşımda bir sonraki adımı 'Project i 2.0'yu tanıttı.

Krüger BMW i grubunun(i3 ve i8) geçtiğimiz 2 yıldan fazla sürede 50,000 adetten fazla satış yaptığını açıklayıp "i 2.0" ile elektrikli ulaşımı yeni i3, üstü açık i8 ve plug-in hibrit bir Mini Cooper ile devam ettireceklerini söyledi.
Sürpriz Yok
Esasında açıklananlardan hiçbiri yeri göğü inletecek cinste sürpriz veya yenilikçi açıkamalar değil ancak dedikoduları çıkan haberlerin resmi ağızdan doğrulanması.

Mini Cooper'da elektrikli hibrit olacak ilk araç Countryman. BMW i8 üstü açılabilir model 2012 yılında orijinal i8 ile birlikte tanıtılmıştı ancak üretime başlamanın ardından 2 yıl geçmesine rağmen hala çıkmadı. Bundan sonraki adımda o da olacak.

BMW Elektrikli Ulaşımda Bir Sonraki Adımı Project i 2.0'ı Tanıttı

Ancak belki de en çok beklenen özellik BMW i3'e yeni batarya eklenmesi. Menzilin %50 artabileceği yönünde bir haber yapmıştık. Bu haber doğrultusunda da beklenti 30kWh kapasiteli yeni bir batarya ile yeni nesil Nissan Leaf ile rekabete girip gerçek kullanımda 200km'lik bir kazanabileceği yönünde. Krüger'in yorumlarına göre bu yeni bataryalı ve daha uzun menzilli i3 Project i 2.0 ürünlerinden piyasaya çıkan ilki olacak.

Project i'de bir sonraki adım olacak olan BMW i6'nın ise bu on yılın sonunda piyasaya çıkması ve %100 elektrikli, uzun menzilli bir SUV olması bekleniyor.

Kaynak