ABD'de Jason Hughes adında bir Tesla hayranı / hacker Tesla Model S yazılım sistemini hacklemeyi başarıp yazılımda ileride çıkacak bir P100D referansı buldu. Bu sırrı öğrendiğini Tesla Motors CEO'su Elon Musk'a şifreli bir tweet'te söyledi. Üstüne Tesla Jason Hughes'un arabasına bu bilgileri gizleyen bir yazılım yükledi. Hughes yine bir tweet atarak arabasının yazılımının aşağıya çekildiğinden şikayet etti. Üstüne Elon Musk Hughes'a "Benim talimatımla yapılmadı. Güzel hackleme bir meziyettir." cevabını vererek P100D'yi kısmen doğruladı.

 

 

Bu inanması güç olayı gerçekleştiren Jason Hughes bugüne kadar 3 Tesla Model S satın almış, Model S bataryasını parçalayıp incelemelerde bulunmuş, Model S'te kullanılan pil hücrelerinde derinlemesine testler yapmış, Model S bataryalarından iki tanesini kendisi birleştirerek Tesla Powerwall'dan çok önce ev tipi pil yapan bir hacker/mühendis. En son projesi olan Tesla arayüz ve yazılım hackleme çalışmalarını Tesla Motors Club forumlarından takip edebilirsiniz.
100kWh Batarya?
Elon Musk P100D iddiasını yalanlamadığına, Tesla da yazılımda ipucunu veren kısmı bir günde düzelttiğine göre yakında bir güncellemede Model S P100D görebiliriz. Bu durumda Model S P100D tek şarjla 500km'den fazla gidebilecek ve en uzun menzilli seri üretilen elektrikli otomobil olma rekorunu kıracaktır. Elon Musk geçtiğimiz senelerde verdiği bir röportajda her 2-3 senede bir batarya kapasitesinin %10 kadar artmasını beklediğini söylemişti o yüzden P100D çok sürpriz olmasa da ve fiyatı daha pahalı yapacağından bizim için çok da iyi bir haber olmasa da sızma şekli, keşfi oldukça ilgi topladı. 

Belki de 31 Mart 2016'da yapılacak Model 3 tanıtımında P100D gibi Model S yenilikleri, makyajlaması, güncellemesi görebiliriz...