Geçtiğimiz hafta Tesla Motors 2015 finansal verilerini açıklayıp, hissedarlara durumu özetleyen bir mektup yayınlayıp yönetim kadrosu ve basın ile bir soru-cevap etkinliği düzenleyip 2016'ya bakışını paylaşmıştı. Bu soru-cevapların tamamını bu linkten dinleyebilirsiniz.

Ancak ben soru ve cevapların tamamını 2016 içinde yapılacak genişlemeler ile ilgili sorulabilecek sorulara ve Türkiye ile ilgili alabileceğim haberlere odaklanarak dinledim. 1 saat kadar süren etkinlikte Tesla'nın 2016 için genişleme planları ile ilgili iki soru soruldu. Bunlardan ilkini CEO Elon Musk, ikincisini de yeni CFO Jason Wheeler cevapladı. Cevaplar açıkçası Türkiye'nin müthiş bir öncelik olduğu hissini uyandırmıyor.

İlk soruda Elon Musk tabii ki Tesla'nın 2016'da da genişlemeye devam edeceğini söyledi ancak çok talep gördüğümüz ve Avrupa ile kolayca bağlanabilecek Rusya, Türkiye gibi pazarlar ya da alım gücünün yüksek olduğu Tayvan, Güney Kore gibi pazarlardan bahsetmek yerine Meksika satışlarının başlaması için çok heyecanlı olduğunu söyledi. Tesla Motors 2016 Supercharger haritası Türkiye için planlı 9 supercharger gösteriyor, Rusya için de planlı superchargerlar gösteriyor ancak hala somut bir işaret yok.

İkinci soruda da Jason Wheeler bunca sermaye harcaması içerisinde daha çok mevcut pazarlarda yoğunlaşmaya odaklanacaklarını ancak tabii ki Supercharger ağını genişletmeye devam edeceklerini söyledi. Bu da pek ümit verici bir cevap olmadı. 2016'da 600 adet olan Supercharger istasyonu sayısını 900'e çıkaracaklarını, 80 kadar da yeni mağaza açacaklarını söyledi ancak Amerika'nın doğusunun bile daha yeteri kadar mağaza veya Supercharger'a sahip olmadıklarını ekleyelim.

Tesla Türkiye Ne Durumda?

Tesla'nın Türkiye'ye elbet bir gün geleceğinin ilk ibarelerini 2014 yazının başında görmüştük. Güncellenen planlı Superchargerlar haritasında 2015 için İstanbul'da 1, 2016 için ise Türkiye'de 9 supercharger gösteriliyordu. O günden bugüne yine heyecan veren şeyler oldu. Özetle;

 

HATIRLAYALIM: Tesla Türkiye Oluşumu Haberleri;

Müjde: Tesla Türkiye Kuruldu!

2015 Ekim ayında "Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Ltd." şirketinin kurulması büyük ümit vermiş olsa da resmi gazetede ilan edilmiş müdürlerin ikisi de Tesla'nın California bazlı avukatları ve yine gösterilen sermaye Limited Şirketlerde alt limit olan 10,000₺. Yani sadece hukuki amaçlar ile kurulmuş olabilir.

O zamandan bugüne herhangi bir iş ilanı olmadı ve bir gelişme de yok. Ama Tesla'nın Türkiye'den gelen talebin farkında olduğunu düşünüyorum. Aşağıdaki iki yazıdan da okuyabileceğiniz gibi Türkiye'den Tesla yönünde ciddi bir talep olması çok mantıklı.
-TESLA MODEL S VS. BMW 5 SERİSİ TÜRKİYE MALİYETLERİ
-TESLA MODEL S VS. AUDİ A6 TÜRKİYE MALİYETLERİ
Bu talebi herhangi bir servis olmamasına rağmen Türkiye'ye ithal edilmiş ciddi miktarda Tesla olmasından da görebiliriz. Türkiye'de gördüğümüz Teslaları da forumdaki başlığımızdan takip edebilirsiniz.

Türkiye İthalatları Hakkında Resmi Açıklamanın Anlamı

Bu senenin başında Tesla Model S sipariş sayfasında İzlanda, Rusya ve Türkiye siparişleri ile ilgili resmi bir açıklama yapıldı. Açıklama aslında hiçbir şeyi değiştirmeyip sadece bugüne kadar zaten geçerli olan şeylerin adını koysa da bunun ancak yayınlanmış olması ne gibi bir anlam taşıyor olabilir?
-TÜRKİYE'YE TESLA İTHAL ETMEK
Bir yorum yakın bir zamanda Türkiye'de resmi satışların başlamayacağı ve talebin farkına varılması ile bunun için bir bilgilendirme yapıldığı olabilir. Tesla Motors zaten mevcut talebi tam olarak karşılayamayan ve dolayısıyla hiç reklam da yapmayan bir firma olduğu için bu kadar potansiyeli olan bir pazara henüz resmi olarak girmeye hazır olmayabilir. Ya da Türkiye'nin içinde bulunduğu mevcut çalkantılı durumdan da çekiniyor olabilir. Ancak her türlü 2016 içindeki Türkiye'ye ilk girişlerinin sadece Supercharger istasyonları kurarak mevcut Tesla sahiplerine iyilik yapma ve Avrupa'daki Tesla sahiplerinin Türkiye'ye araba ile gidebilmesine olanak sağlama olacak gibi gelmeye başladı bana. Özellikle planlı Superchargerlar haritasında Türkiye'de 2 istasyonun "Çok Yakında" olarak ilan edilmiş olması ve bu iki istayonun Avrupa'nın kalanı ile bağlantısının bulunmadığını düşünürsek bu teori mantıklı duruyor.

Umarım tahminlerim/yorumlarım tutmaz ve en kısa zamanda bir servis ve mağaza Türkiye'de görürüz ancak şuan için çok öncelikli gibi durmuyoruz. Sizin yorumunuz nedir?