Tesla Motors'un Türkiye'de mağaza, Supercharger ve servis noktası açması ile resmi satışa başlamasını iple çeksem ve sürekli ülkemizdeki oluşumlarını takip etsem de mevcut durumda Türkiye'de bir Tesla sahibi olmanın tek yolu ithal etmek. Bunun nasıl yapıldığını da sitede yazdığım ilk yazılardan biri olan Türkiye'ye Tesla İthal Etmek yazısında detaylı biçimde açıklamış, en çok sorulan soruları yanıtlamaya elimden geldiğince çabalamıştım. Yazı hala geçerliliğini korusa da Tesla talep yüksekliğini fark etmiş olmalı ki söylediklerimi doğrulayan resmi bir yazı yayınladı.

HATIRLAYALIM: Tesla Türkiye Oluşumu Haberleri

Resmi satışın başlama tarihi ile ilgili hala elimizde net bir bilgi olmasa da geçtiğimiz günlerde Tesla Model S dizayn stüdyosunda, ithal etmek için kullandığımız "Other Europe" kısmında en alta "Türkiye, İzlanda ve Rusya Siparişleri İçin" başlığıyla yasal açıklamalar yapan bir kısım ekledi. Yazının tam çevirisini aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye, İzlanda ve Rusya Siparişleri Hakkında Tesla Motors Hollanda B.V. arabanız için herhangi bir nakliyat ayarlamayacak. Hollanda’da bulunan Tilburg fabrikasından otomobilinizin teslim alınmasını ayarlama sorumluluğu sizde. (arabanın hazır oluşundan itibaren bir hafta içinde) Tesla, Hollanda’dan ihracat beyannamesi hazırlayacak. Müşterinin Tesla’ya teslimden sonra 30 gün içerisinde ihracat kanıtlayan belgeleri takdim etmesi halinde ihracat satışı Hollanda’da %0 VAT(KDV)’ye tabi olacak. İhracat kanıtlayan belgeler aşağıdakilerden oluşur;
  • Hollanda’dan gidecek olan ülkeye nakliye için imzalı CMR belgesi.
  • Gönderilen ülkeden ithalat belgelerinin kopyası veya gönderilen ülkede ruhsat kayıt kanıtı.
Eğer yukarıda listelenen belgeler anlaşılan zaman aralığı içerisinde Tesla’ya sunulmaz ise Tesla düzeltilmiş faturayı Hollanda VAT değeri içinde dahil olmak üzere müşteriye kesecektir ve müşteri bu faturayı kabul edecektir. Arabanın ülkeye ithalatında, her türlü vergi ve ücretin ödenmesi, yerel ithalat düzenlemelerine uyum vb. her şey ve arabanın Hollanda’dan bulunduğunuz yere nakliyesi için safi sorumlu siz olacaksınız. Servis parçaları ve aksesuarlar merkezi olarak Hollanda’dan yollanır ve size bulunduğunuz yere kargo maliyeti dahil biçimde satılacaktır. Bunların ülkenize ithalatı için her türlü düzenlemeye uyum, vergi ve ücretlerin ödenmesi dahil olmak üzere safi sorumlu siz olacaksınız. Bu otomobil Tesla Avrupa Garanti Bölgesinde satılmaktadır ve Yeni Araç Limitli Garantisi uygulanır. Yeni Araç Limitli Garantisi kapsamında Tesla Avrupa Garanti Bölgesi, Avrupa Ekonomik Bölgesi üye devletleri ile tanımlanmıştır. Garanti servisi almak için otomobili Tesla’nın orijinal olarak satın alındığı ülkeye götürmeniz gerekecektir. Tesla Servisine, ve Tesla Servisinden nakliyat için her türlü masraftan siz sorumlusunuz. Tesla ülkenize bu otomobili veya başka Tesla ürünlerini ithal edebilme ya da kayıt edebilme garantisi sunmaz. Tesla Ranger Servisi ülkenizde mevcut olmayabilir. Ranger Servisinin bulunmadığı ülkelerde olan otomobiller bulunduğu yerde servis göremezler ve servis için yetkili Tesla Servisine gönderilmelidirler. Ülkenizde mevcut olduğu takdirde Tesla Ranger Servisi istek üzerine mevcuttur, temin edilinceye kadar, ve garanti edilmez. Tesla Ranger Servisi bazı pazarlarda veya bazı yerlerde mevcut olmayabilir. Tesla Ranger Servisi sadece uygun bir tesis olduğu takdirde gerçekleşir. Belli operasyonlar Tesla Ranger tarafından gerçekleştirilemez ve aracın yetkili Tesla Servisine nakliyesini gerektirir. Herhangi bir zamanda Tesla, Ranger Servisi vermeyi reddetme ve aracın yetkili Tesla Servisine nakliyesini gerektirme hakkını saklı tutar. Otomobilinizin servis için bir yetkili Tesla Servisine gitmesi gerektiğinde ülkenizde ortaya çıkabilecek her türlü ithalat/ihracat ücretinden safi sorumlu siz olacaksınız. Tesla tarafından gösterilen servis noktasına ve servisten ülkenize geri nakliyattan, oluşabilecek her türlü vergi ve ücretten sorumlu siz olacaksınız. Avrupa pazarı için üretilmiş Tesla otomobilleri Tesla’nın belirlediği çekirdek pazarlarda çalışmak üzere düzenlenmiştir. Veri bağlantısı, navigasyon, haritalar, sürüş desteği ve araç şarj etme dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla bazı fonksiyon ve özellikler Avrupa’ya özel araçların hedeflendiği bölge ve ülkeler haricinde düzgün veya hiç çalışmayabilir. Tesla, otomobil veri bağlantısı için sim kart montajı haricinde mevcut donanım veya başka şartnamelere uymak için herhangi bir modifiye desteği sunmaz. Bu gibi Tesla harici sim kartların aracın teslimi öncesi müşteri tarafından Tesla’ya ulaştırılması gerekmektedir ve Tesla harici sim kart feragatı müşteri tarafından imzalanmalıdır.

İlgimizi çeken ve yeni öğrendiğimiz tek nokta da Türkiye'de 3G internetin çalışması için teslimat öncesi müşteri tarafından temin edilen bir Türk SIM kartın takılabilmesinin mümkün olması. Bugüne kadar Türkiye'ye ithal edilen tüm Teslalarda internet USB'ye takılan bir 3G aparatı ile veya 3G destekli telefonun hotspot olarak arabaya bağlanması ile mümkün oluyordu. Tesla İthal Etmek isteyen okuyucularımız için faydalı bir bilgi olabilir.

Bunun dışında yazının bir mesaj verip vermediği de yoruma açık. Bu açıklama "bir süre daha Türkiye'de yasal durum ve vergiler ile bizzat Tesla olarak uğraşıp satış yapmayacağız" mesajı mı veriyor yoksa satışa başlayana kadar idaraten mi bu bilgi konmuş sizin yorumunuz...