Tesla, geçtiğimiz yıl açıkladığı Tesla Enerji ürünlerinden Powerwall'u "pilot müşteriler" ile geçtiğimiz yaz test etmeye başlamıştı. Electrek sitesine bir Te...

Tesla, geçtiğimiz yıl açıkladığı Tesla Enerji ürünlerinden Powerwall'u "pilot müşteriler" ile geçtiğimiz yaz test etmeye başlamıştı. Electrek sitesine bir Tesla yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre testler 7kWh kapasiteli Powerwall ile başlamıştı ve 10kWh kapasiteli model teste birkaç hafta sonra başlayacaktı.

Açıklamadan sonra Tesla, Gigafactory'nin bir kısmını beklenenden önce açarak Tesla Enerji ürünleri montajına başladığını duyurmuştu.
Gigafactory'de şimdiden 82 Tesla çalışanı var!
Tesla, Gigafactory'de montajın başladığını açıkladığında 2016'nın ilk çeyreğinde üretimin hızlanıp ilk müşterilere teslimlerin başlayacağını duyurmuştu ve Instagram'da paylaşılan bir fotoğrafa göre ilk teslimler başladı bile. Henüz resmi bir açıklama olmasa da resimde özel Tesla Powerwall sandığını görebilirsiniz.

Tesla Enerji açıklamasında önceliğin elektriğin pahalı olduğu ve güneş enerjisinin kullanıldığı Almanya, Avustralya ve Güney Afrika gibi pazarlara verileceği duyurulmuştu ve açıklamadan hemen sonra ön siparişlerin beklenenden çok fazla olup 2016 kapasitesinin satıldığı belirtilmişti.

Tesla Enerji Sessizce Gelişiyor

ABD'de de birkaç pazar Tesla Enerji ürünlerine erkenden erişim kazanabildi. Son kullanıcı için gidip rahatça bir Powerwall almak en azından bir sene daha kolay gözükmese de ABD'nin Vermont eyaletinde 265,000 haneye hizmet veren elektrik firması GMP 2016'nın ilk aylarında 500 adet Powerwall alacağını duyurdu.

Bunun dışında sanayi tipi, 100kWh kapasiteli Powerpack adında bir ürünü olan Tesla Enerji San Diego'da 3 lise ile Powerpack için antlaşma yapıp Advanced Microgrid Solutions ile tam 500mWh kapasiteli bir antlaşma imzalamıştı. (5000 adet Powerpack)