Elektrikli otomobillerin geleceğini şekillendirecek planların açıklandığı CES 2016'da en çok beklenen otomobillerden birisi Chevrolet Bolt idi. Tanıtılan hem...

Elektrikli otomobillerin geleceğini şekillendirecek planların açıklandığı CES 2016'da en çok beklenen otomobillerden birisi Chevrolet Bolt idi. Tanıtılan hemen hemen tüm elektrikli araç ve teknolojinin aksine Chevrolet Bolt'un bir farkı var. Bolt çok kısa bir zamanda üretime başlayacak ve bu senenin sonunda ilk sahiplerine tespit edilmeye başlanacak.

Chevrolet Bolt, 2 sene sonra çıkacak olan Tesla Model 3'ün en büyük rakiplerinden. Hatta belki de günümüzde görünürde tek

2016 CES Raporu 2: Chevrolet Bolt!
rakibi. Çünkü uzun menzilli ve cep yakmayan fiyatlarda ilk elektrikli otomobil. Yani kitlelerin elektrikli otomobili. Chevrolet uzun menzilli ucuz elektrikli otomobil yapma yarışında ipi ilk göğüsleyecek firma gibi duruyor ve bu otomobilin detaylarını öğrenmek, test sürüşleri yapılabildiğini görmek oldukça heyecan verici.

Chevrolet Bolt tek şarj ile en az 320km yol kat edebiliyor, 5 kişilik hatchback bir otomobil klasmanında, 0-100km/s hızlanması 7 saniyenin altında ve A.B.D.'de uygulanan 7,500$ elektrikli otomobil teşvik indirimi sonrası sadece 30,000$ başlangıç fiyatı var. Henüz batarya boyutu, motor gücü vb. teknik detaylar bilinmese de Chevrolet sunumundan öğrenebildiklerimiz özet ile şöyle;

  • 7kW şarj ile 9 saatte tam şarj oluyor.
  • 0-100km/s 7 saniye altında, 0-50km/s ise 3 saniyenin altında.
  • Akıllı menzil özelliği otomobilin kullanım geçmişini, hava durumunu, engebeyi ve günün saatini göz önünde bulundurarak menzili uzatacak yollar önerebiliyor, yol üstündeki halka açık şarj noktalarını gösteriyor.
  • 10,2" boyundaki dokunmatik ekran ile "MyLink" sistemi geniş açı geri görüş kamerası ve kuş bakışı görünüm sunabiliyor.
  • Otomobilde 4G ve LTE simkart ile sürekli internet mevcut.
  • Menzil ve verimliliği maksimize etmek için elektrikli otomobil kullanımını oyunlaştırma özelliği de mevcut. Az tüketimi teşvik edecek arayüz, puan kazanma sistemi vb.
  • SUV tipi koltuklar. Yani otomobilin kabini yüksekte. Yani piller tabanda, iki tekerlek arasında.
  • Ön-arka tekerlekler arası 260cm.
  • Kargo taşıma kapasitesi 478,5 litre. GM'in söylediğine göre bu BMW i3'den 51 litre daha fazla.

2016 CES Raporu 2: Chevrolet Bolt!
Tahminimce kullanılabilir pil kapasitesi en az 60kWh olacaktır. Dedikodularda Bolt'un gerçek kullanımda tek şarj ile 360km yol kat edebileceği konuşuluyor. Bu da Tesla Model S'in 420km rakamından çok uzak değil. Ancak bu noktada hala açıklanmamış iki nokta kafa karıştırıyor. Birincisi; verilen bilgilerde 7kW ile 9 saatte tam şarjdan bahsediliyor. Yani arabadaki charger tesisatının sadece 7kW olması. Tesla'da opsiyonların 11kW ve 22kW olduğu düşünülürse özellikle Avrupa kullanıcıları için az olabilir. İkincisi de bu kadar büyük batarya kapasiteli bir elektrikli otomobilin uzun yol desteği. Tesla Model S ve Model X'lerin hepsi ile 120-135kW DC şarj destekleyen Supercharger ağını uzun yol için müşterilerine sunuyor ve gün itibariyle 4 kıtada 550'ye yakın noktada bu istasyonlar mevcut. Chevrolet Bolt hızlı şarj olarak 50kW DC Chademo şarj destekler ise sadece uzun yol için duraklar hep 1 saatten fazla olacak demektir.

Geliştirmede Lyft ile İş Birliği, Avrupa...

2016 CES Raporu 2: Chevrolet Bolt!
General Motors Bolt'u geliştirirken popüler taşıt paylaşma uygulaması Lyft ile ortak hareket etmiş ve geniş arka koltuklar, modern iç, MyLink sistemi vb. ile Bolt'u Lyft için popüler bir seçenek yapmayı düşünüyor. Ayrıca Chevrolet bundan sonra Avrupa'da satış yapmayacağı için Bolt'un Avrupa akıbeti henüz belli değil. ABD'de 2016 sonunda ilk teslimler başlayacak olsa da Avrupa'da çıktığı takdirde Chevrolet'nin Avrupa ortağı Opel markası altında çıkacaktır Bolt. Aynı şekilde hibrit otomobil Chevrolet Volt da Avrupa ve ülkemizde Opel Ampera olarak piyasaya sürülmüştü.

Bence CES 2016'nın şimdilik en iyi haberi bu. Gerçek, kısa sürede satışta olacak olan, yeterli menzilli ve mantıklı fiyatlı elektrikli otomobil. 2-3 sene içerisinde bu formüle uyan birçok araba sokaklarda göreceğiz ve elektrikli otomobil devrimi başlamış olacak. Bir bakmışız ki motorlu hiçbir araba artık mantıklı değil.

Chevrolet büyük bir ihtimalle Bolt ile bu kitlelerin elektrikli otomobili yarışı ipini göğüslemek için Bolt'u kar etmeden satacak ve ilk aşamada talebi karşılayamayacak. General Motors gibi bir devin gücünü kullanarak bunu yapıyorlar tabii. Tesla'nın 3 ay sonra tanıtıp 2017 sonunda teslim etmeye başlayacağı ve çok az daha uygun fiyatlı Model 3 ile ne gibi bir cevap vereceği de merak konusu.

Aşağıda electrek sitesinin Las Vegas CES 2016 fuarında yaptığı Chevrolet Bolt test sürüşü ile birlikte Bolt'un daha fazla resim/videosuna ulaşabilirsiniz.

Tanıtım sunumu; 

 

Galeri: 2016 CES Raporu 2: Chevrolet Bolt!