Uzun süre beklenen, 2 yıldan fazla çeşitli sebeplerden geciken Tesla Model X'in ilk teslimleri 29 Eylül 2015'te, yaklaşık 2.5 ay önce, özel bir etkinlik ile yapılmıştı. Ancak CEO Elon Musk'ın "Sadece 2015 üçüncü çeyrekte ilk teslimleri gerçekleştirmiş olmak için yapmayacağız, üretim hemen hızlanacak." sözüne rağmen göstergeler tam aksi yönde.

Rezervasyonları alınmaya 2012 yılında başlanan Model X'in dünya çapında 30,000'den fazla rezervasyonu var ve henüz rezervasyonsuz sipariş alınmıyor. 3 çeşit rezervasyon tipi var; Founder, Signature ve Normal. Founder Rezervasyon sahipleri Tesla Motors'a yakın kişiler ve genellikle üst düzey yöneticiler. Signature rezervasyonlar şimdiden 40,000$ ödeme gerçekleştirmiş olan ve özel seri araba sahibi olacak rezervasyon sahipleri. Normal olanlar ise 2,500$, tamamen geri ödenebilir depozito ödemiş rezervasyon sahipleri. Bugün Tesla Motors resmi sitesine girip rezervasyon yapıp 2,500$ ödediğiniz takdirde normal bir rezervasyon sahibi oluyorsunuz ancak arabayı teslim almayı 2016 sonu, 2017 başından önce beklemeyin.

Tesla Model X Sahibi Olmak [Galeri][Video]
Anahtarların teslimi

29 Eylül 2015 tarihinde Founder serisi arabaların ilk 6 tanesi teslim edildi. O zamandan beri neredeyse ABD'deki bütün Signature rezervasyon sahiplerinden arabalarının opsiyonlarını seçip siparişi oluşturmaları istendi ancak halen hiç Signature teslim edilmedi. Normal rezervasyonların ise zaten 2016'nın ikinci yarısından önce şansı yok. Founder serisi arabalardan da internetten meraklıların takibini yapabildiği kadarı ile 50 adet kadarı teslim edildi. Bu sebeple Model X hakkında hala daha detaylı bilgi, inceleme vb. kaynaklar yok.

Tam da bu noktada bu yazının ana konusuna gelebiliriz. 2001-2015 arası yazılım şirketi Citrix Systems CEO'luğunu yapmış ve aynı zamanda büyük bir Tesla hayranı olan Mark Templeton bir sürü fotoğraf yanında Model X sahibi olmanın nasıl olduğunu anlatan bir yazı yayınladı.

Templeton F00003 numaralı, üretilen 3. Tesla Model X'in sahibi ve arabasını 29 Eylül 2015'de düzenlenen etkinlik sırasında teslim aldı. İşte tam bir Tesla meraklısı olup Roadster ve Model S'in de Founder Serilerinin sahibi Templeton'ın kaleminden ilk 2.5 ayın izlenimleri;

29 Eylül'den beri Model X'in sahibiyim ve her nefes kesici anının tadını çıkarttım. Elon Musk'ın Model X etkinliğinde anahtarı ben ve kızıma teslim ettiği andan itibaren yaşadığım bazı tecrübelerin fotoğraf ve videosunu paylaşmak istedim.

Tesla Model X Sahibi Olmak [Galeri][Video]

Tesla'nın tamamen elektrikli ulaşım vizyonuna birinci elden, erkenden şahit olabildim. Rahatlıkla söyleyebilirim ki arabalar tutarlı bir şekilde güvenilir ve kusursuz idi - ki bu, HER ürünün ilk üretimleri için büyük bir başarı.İlk soru hep "3 numaralı Model X'i nasıl aldın?" Gerçek şu ki ben her zaman herşeye ilk atlayan oldum. 16. üretilen Roadster'ı ve 20. üretilen Model S'i alabilmekle kutsanıp Tesla'nın tamamen elektrikli ulaşım vizyonuna erkenden ve birinci elden tanıklık edebildim. Belirtmeliyim ki arabaların hepsi güvenilir ve görece kusursuz oldu. Ki bu BÜTÜN yeni ürünlerin ilk üretimleri için büyük başarı.

Model X'in teslimi tamamen harika bir tecrübeydi. Sahne arkasında yeni araba sahibi oryentasyonuna katılıp bu harika makine ile biraz vakit geçirebildik. Tesla ekibi çok iyiydi, etkinlik başlamadan önce her dakikayı neşe ile doldurdular. Mühendislerle, servis teknisyenleriyle, yöneticilerle ve etkinlik görevlileriyle tanıştık ve "içeriden" birçok soruya cevap aldık. Bir başka sürpriz de 30+ yıllık arkadaşım Mark Tebbe'yi orada 5. üretim Model X'i teslim almak üzere görmemdi. Birbirimizi 15 yıldır görmediğimiz için bu akşamın en harika anlarından biriydi.

Tesla arabayı bir süre California'da kullanabilmem için geçici plaka verdi ve daha sonra evime Florida'ya gönderdi. Tesla West Palm Beach ekibi teslim ile harika bir iş başardı. Güney Florida'dan Raleigh'ye uzun bir yolculuk yaptık. Supercharger tecrübeleri harikaydı! İstasyonlarda tanıştığımız her Tesla sahibinin anlatacak çok güzel yolculuk hikayeleri ve uzun yol ipuçları var. Superchargerların yerleri gayet güzel ve iki tanesinde saatte 560km şarj hızı alabildik. Raleigh Tesla ekibini heyecanımızı paylaşmak için ziyaret ettik. Aynı zamanda eski okulum North Carolina State College of Design'ı ziyaret edip arabayı öğrencilere gösterdim. Kaldığımız otel Umstead Tesla'nın varış yeri şarj programına üyeydi. Orada da ilgi doruktaydı, arabanın evrensel bir çekiciliği, karakteri var.

Tesla Model X Sahibi Olmak [Galeri][Video]
İtiraf etmeliyim ki bu arabayı Model S'imden daha çok seviyorum. Fosil yakıt dünyasında da Porsche Cayenne'i Panamera'dan daha çok yine aynı sebeple seviyorum - o bir spor araba, bir sedan ve SUV. Model X'in çok amaçlı olabilmesi müthiş. Kargo alanı inanılmaz. Derin bagaj 86cm tekerlekli valizlerden iki tanesinin yan yana ayakta durabilmesine olanak sağlıyor! Katlanabilen üçüncü sırayı da ekleyince bu boydaki her SUV'yi geçiyor. Koltuk altlarındaki alan da harika - yolcular için daha rahat ve daha çok saklama alanı. Koltuklar sahibi olduğum tüm araçlar içinde açık ara en iyisi; hem dizayn, hem rahatlık, hem fonksiyon olarak. Ayrıca orta sıranın hareketli olmasına bayılıyorum.

Kalite bazında 3 numaralı arabanın problemli olacağını düşünürsünüz. Büyük bir ihtimalle üretim bandında "el ile" yapıldı ve neredeyse kusursuz. Bazen Kartal Kanat Kapılar açılırken duraksıyor - hiçbir şeye çarpmamak için en garanti yolu seçiyor. Yanlış pozitif yaklaşımını seviyorum. Üstelik sonar kapılar gittikçe daha da akıllanıyor. Elon'ın da dediği gibi araba HIZLI! Ludicrous Modu 50km/s ile giderken hızlanmayı 0'dan kalkarken ile aynı yapıyor! Pürüzsüz, sürekli, birden fazla G kuvvet uygulayan hızlanma, ayağının dibinde safi neşe!

Geçenlerde fabrikada idim ve birçok aşamada farklı Model X banttaydı. Biliyorum birçok insan büyük beklentiler ile ve çoğu sabırsızlıkla bekliyor. Sizi suçlamıyorum ancak emin olun beklediğinize değecek. Roadster'ımın birkaç kez ertelendiğini ve 3-4 yıl beklediğimi hatırlıyorum. Önemin ürünün kalitesine ve sahip olma tecrübesine verilmesi hiçbir şeye değişilemez. Bu da zaman ve detaya müthiş dikkat gerektiriyor. Tesla bu konuda harika.

Mark Templeton

 

Aşağıda Mark'ın Model X'inden paylaştığı birkaç fotoğraf ve videoyu bulabilirsiniz. Tüm albüme ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Galeri: Tesla Model X Sahibi Olmak [Galeri][Video]