En son yazım olan 8 Mayıs 2015'den sonra neler oldu merak edenler için kısa bir özet geçmek istiyorum ; O günlerde kaza yaptık... Olay tam olarak şöyle ger...

En son yazım olan 8 Mayıs 2015'den sonra neler oldu merak edenler için kısa bir özet geçmek istiyorum ;

O günlerde kaza yaptık...

Olay tam olarak şöyle gerçekleşti; Yaşadığım yer olan Mudanya'dan Şarköy/Tekirdağ'a kadar gitmeyi planlıyordum, aracın menzili ve yolun mesafesini hesapladığımda şarjım yetecek mi kestiremediğim için ve yolda da şarj istasyonu olmadığından aracı Autopilot'a alıp yola çıktım , öndeki araçları takip ederek yola devam ediyordum taa ki Bandırma'ya kadar.

Bandırma çıkışındaki son ışıklara geldiğimde en sağda bir tırın arkasında duruyordum araç hala Autopilottaydı. Tırın arkasından kalkmak zor olur en iyisi orta şeride geçmek diye düşündüğümde orta şeride doğru direksyonu kırdığımda önde kırmızı ışıkta duran araçları algılamadığından aracım hızlandı ve fren mesafesi de yetersiz olduğundan öndeki araca çarptım..Şükür ki kazada eşim, çocuklarım ya da bana bir şey olmadı.

Sonrası sigorta şirketini aradım, çekici geldi en yakın yere çektiler, araç sürekli uyarı veriyordu, bir kaç saat geçince de kendisini

P85D Blog III: Rüyalar ve Kabuslar
Çarpışma şiddeti ile hava yastıkları patladı.

kapattı..Kapı kollarına dahi erişim sağlanamaz hale geldi..

İşin ilginç kısmı bundan sonra yaşandı, sigorta şirketimi aradım, diyalogları aktarıyorum;

C= Cihan , S= Sigorta şirketindeki belirsiz yetkililer.

 

C = Merhabalar ben xxx plakalı araçla kaza yaptım, bu işlerdeki prosedürünüz nedir? S = Aracınızı yetkili servise çekmeniz gerekli. C = Aracımın yetkili servisi Türkiye'de yok. S = O zaman aracınızı bir servise çekmeniz gerekli. (Bandırma'dan aracımı Mudanya'ya taşıttım, Sonra arkadaşımın babasının 40 yıldır servis hizmeti veren bir yeri vardı Ankara'da oraya gönderdim , eksper geldi. Yaklaşık 10 günlük bir süreç. ) C = Merhaba ,aracım elektrikli ve kaza yaptım, hasar durumunun tespitini istiyorum, yalnız şöyle bir sıkıntı var, 7 yıl garanti 1 milyon km garanti var servis dışında tamir edilirse bu gidecek, kaldı ki bu araç sadece donanımla değil yazılımla da idare ediliyor bir Porsche bir Ferrari gibi değil parçaları taksanız bile yazılım yüklenmedikten sonra araç aktive edilemeyecek ki kapı kollarını bile açamıyorsunuz. E = Ben bir inceleyim size dönüş yaparım , Amerika'da tanıdıklar var onlarla da irtibata geçeyim , E = (20-30 gün sonra) Aracınızdaki hasar durumu pertlik değil, eksik parça listesini ben çıkarttım iş artık Sigorta şirketinde C = Merhabalar , eksper raporu göndermiş 1 ayı geçti bana hala bir dönüş yapmadınız , iki şey istiyorum ya aracımın bedelini bana verin ya da tamir edin. S = Biz tamirci değiliz , aracınız tamir olmuyorsa bizim sorunumuz değil , yurtdışında araç yaptırma gibi bir lüskümüz yok , aracınızı pert de edemiyoruz. C = O zaman ben aracımı yurtdışına çıkartayım tamir edeyim faturayı size göndereyim bana bedeli ödeyin. S = Onu da kabul edemeyiz. C = O zaman ne öneriyorsunuz? S = Eksperin çıkarttığı bedeli size ödeyelim. C = Eksper her aracın parça kodu vardır , Tesla'dan parça kodlarını alabilmiş mi ? Gerçek hasar bu kadar mı? ( Tüm dünyada eksperlerin kullandığı parça kodları var ve Tesla bunları kimseyle paylaşmıyor ) S = Hayır ama elimizden bir şey gelmiyor. C = O zaman bana neden kasko yaptınız? S = Biz böyle bir araç olduğunu bilmiyorduk, dava etme hakkınız saklı... C = ( 50 günün sonunda ) Son bir değişiklik var mı aracımın tamir edilmesi yahut bedelin ödenmesi konusunda? S = Sovtaj bedeli çok düşük çıktı ( 115.000 ) bu yüzden aracınızı pert edemiyoruz , hasar bedeli de eksperin 60.000 civarında , elimizden gelen bunlar. C = Bakın sizi neredeyse 2 aydır bekliyorum , aracımın altında bataryalar şarj olmadan yatıyor hasar artabilir , beni tehdit ettiğiniz şey benim zaten hayatım , benim 2. evim adliyeler, işadamı olsam avukat takip edecek mi benden ne kadar ücret alacak diye korkarım ama ben zaten avukatım , sizi bunca zamandır bekliyorum ben dava açıyorum o zaman..  

Gittim dava açtım, aracım Türkiye'de tamir edilemeyeceğinden dolayı bedeli bana fazlasıyla ödendi, aracımı geri aldım, tamir için Münich'e gönderdim. Tamir oldu geri gelme arefesinde.

P85D Blog III: Rüyalar ve Kabuslar
Cihan Bey'e büyük geçmiş olsun diyor ve bir an önce aracına kavuşmasını diliyorum. Keyfi umarım kaldığı yerden devam eder ve bir daha böyle tatsızlıklar yaşamaz. Daha nice güzel paylaşımlar göreceğiz KarN'dan. Bu süreci atlatarak Türkiye'de Tesla kullanıcısı olma konusunda büyük tecrübe kazandı kendisi ve sitede de ülkemize Tesla ithal etmek isteyenler için şüphesiz harika bir bilgi kaynağı olacaktır. Forumlarımızda Türkiye'de Tesla Kullanıcıları bölümünü bu tarz iletişimler için kullanabilirsiniz.