Bugün Tesla 31 Ekim 2015'e kadar sürecek bir satış deneyine başladı. Yönlendirme yöntemiyle 31 Ekim 2015'e kadar Tesla Model S satın alan müşteriler 1,000$ indirim alacak, yönlendiren kişinin de Tesla hesabına 1,000$ yatırılacak. Programı tam hali ile anlatması için aşağıda CEO Elon Musk'ın programı açıklayan e-mailinin tam çevirisini okuyabilirsiniz;

Ağızdan ağıza yayılma Tesla satışlarının büyümesinde her zaman çok etkin bir rol oynadı. Ne zaman Tesla sahipleri ile tanışsam bana söyledikleri ilk şey diğerlerini arabayı almaya nasıl ikna ettikleri oluyor. Bilebileceğiniz gibi Tesla reklam, kullanım için teşvik ya da ürün yerleştirme yapmıyor. Belki bunları yapsak daha fazla araba satabiliriz, ama ben yanlış ilişkilendirme ile insanları bir ürün satın almaya ikna etmeyi yanlış buluyorum. Eğer bir ünlüyü Model S kullanırken görürseniz gerçekten o kişi arabayı sevdiği içindir. Eğer bir film ya da dizide görürseniz o yapımdaki insanlar arabayı gerçekten sevdiği içindir. Ağızdan ağıza yayılma haricinde arabalarımızın satıldığı en önemli noktalardan birisi mağazalarımız. Mağazalar her zaman için insanların yeni ürünleri görmesi, incelemesi ve uzmanlarımıza sorular sorması için önemli olacak. Ancak yine de mağazalar açması ve işletmesi bir hayli pahalı yerler. Tesla'nın satış maliyetlerini incelerken bulduk ki mağazalardan bir arabayı satma maliyeti aşağı yukarı 2000$, bazı bölgelerde daha fazla, bazılarında daha az. Potansiyel müşterilere ulaşmak için iki yöntem de önemli ama eğer yapabilirsek ağızdan ağıza yayılmayı artırmak bize ileride o kadar da çok mağaza açmama fırsatı verecektir. Bu sebeple bir deneye başlıyoruz. 1999 yılında PayPal'de yaptığım müşteri büyümesi programında yaptığımın bir benzeri. PayPal'de işe yarayan Tesla'da yaramayabilir, ama denemeye değer. İşe yararsa net sonuç olarak maliyetlerimizi 2000$ azaltır, biz de bu parayı müşterilerimize geri verebiliriz. Bugünden 31 Ekim 2015'e kadar senin linkinden birisi Model S satın alırsa onlar satış fiyatından 1000$ indirim alacak, sen de Tesla hesabında gelecekteki araba satın alımlarında, serviste veya aksesuar satın alımlarında kullanılabilecek 1000$ alacaksın. Deneye bir limit koymak için, her Tesla sahibi en fazla 10 adet 1000$'lık indirim sağlayabilir. Eğlence için de, paranın satın alamayacağı bazı ödüller olacak. Eğer 5 arkadaşın Model S satın alırsa sen ve bir arkadaşın Nevada'da bulunan (dünyanın en büyük yer kaplayan fabrikası) Gigafactory turu için davetiye ve açılış partisine iki davetiye kazanacaksın. Bu harika olacak. On siparişte halka açık olmayan bir adet Kurucu Serisi Model X'i baz fiyatından satın alma hakkına sahip olacaksın ve bütün opsiyonlar (25.000$ değerinde) bedava olacak. 10 siparişe ilk ulaşan kişi bütün arabayı bedava alacak.

- Elon

A.B.D.'de satıcılara ve aracılara otomobili sattırmayıp sadece kendi kanalları ile sattığı için zaten sıkıntılar yaşayan Tesla'nın bu hareketi de hayranlıkla karşılandı. Aracılara pay kaptırmadığı gibi mevcut müşterilerin de satış ağı parçası olarak kullanılacak olması ne gibi etkiler yaratacak göreceğiz.

Açıklamayı tüm detayları ile resmi sitede buradan İngilizce olarak okuyabilirsiniz.