Bugün ilk uzun yol deneyimi sayılacak bir tecrübe yaşayacağız. Mudanya'dan başlayacak yolculuğumuz Şarköy/Tekirdağ'da bitecek. Maceranın en ilginç kısmı yol güzergahında hiç şarj ünitesinin olmaması.Şarköy'de ev elektriği deneyimini de yaşayacağım sanırım..

Araç için şu ana kadar çok büyük bir sıkıntı olmasa da benim gibi kırsalda ikamet ediyorsanız şarj ünitesini erkenden edinmek en iyisi gibi geliyor. Ben hala uzun yol için Renault bayisinden destek alıyorum (toplamda iki kez olsa da). Dün gece fırtınada % 33 le bırakıp eve döndüm, gece hala sebebini bilmediğim bir sebeple % 54 te şarjı bırakmış, sabah dolu olarak alacağım ümidiyle gelince şaşkınlık yaşansa da 22 kw ile tam dolum için 3-4 saatlik bir zaman gösteriyor.Bazen 32 amperden bazen de daha düşük olarak şarj ediyor, hızlı şarj ünitesinde fark ettiğim ama daha emin olamadığım şey şu; 500 hertz tv var diyelim ama aldığınız yayın maksimum 60 hertz, 2 mbps bir modeminiz var örneğinde size gelen internet 128 kbps ise anlamsız kalıyor, şarj ederken de gelen akım (devletin/özel şirketin size sağladığı) gelen güç düşüyorsa aracınızın da şarj olma hızı yavaşlıyor..

Araçta hiç ses yok ( iç ve dıştan gelen ) eğer gaza yüklenirseniz uçağın ivmelenmesi sırasında çıkarttığı sese benzer çok ince bir ses çıkıyor, en ufak gaza bastığınızda sizi geri itiyor

6.2 güncellemesini yaptığımda "driver asistance features unavaible" uyarısı ile karşılaştım.sanırım Türkiye'de desteklenmeyen bazı şeyler mevcut...

Araçtaki navigasyon 6.1 de çok iyi değildi.6.2 de google mapsi birazcık kurcaladığımda trafik ışıkları butonunun geldiğini farkettim (Istanbul'dan dönüşte beni denize atma eğilimleri mevcuttu) ama girilen tünellere yaklaşırken tünel uyarısı vermesi ve tünelin uzunluğunu söylemesi bayağı hoş.

"Insane mode" ve sürüş keyfi konusunda internette gördüklerinizden çok daha fazlası yok ama rollercoaster tadı vermesi ve sürekli bir otomobil değil de başka birşey kullanıyormuş hissi vermesi ayrı hissettiriyor.

Sürerken ve park halinde iken insanların tepkileri anlatmakla bitmez, en ilginci ofisin önünde dururken 2 yaşlı amcanın arkadaşımı çağırıp fren kaliperlerini göstererek ;

-Yeğenim tekerleğin arasına kırmızı bişey kaçmış, onları çıkartın arabaya zarar verir -Amca onlar tekerleklere ait -Bende de bir kartal vardı içinden 10 tane muska çıktı, dikkatli olun.

Ve 2.5 yaşındaki Mercedes fanı olan oğlumla aramızdaki diyalog

-Babacım bak Tesla geldi artık benzin almayacağız -Öyle komik arabamı olur? Ben komik araba istemiyorum, benzin alalım.

 

Cihan Bey'in Türkiye'de Model S P85D kullanım tecrübelerini paylaştığı P85D Blog devam edecek...