Dün Türkiye saati ile gece 23:30'da Tesla Motors 2015'in 1. çeyreği (Q1) için finansal verileri açıkladı ve her zamanki gibi yönetim ile bir basın toplantısı...

Dün Türkiye saati ile gece 23:30'da Tesla Motors 2015'in 1. çeyreği (Q1) için finansal verileri açıkladı ve her zamanki gibi yönetim ile bir basın toplantısı / soru-cevap düzenlendi. Araç teslim rakamlarını çeyrek bittikten birkaç gün sonra, 10.030 adet olarak zaten açıklayan Tesla'nın finansal verileri merak konusuydu. 01 Ocak - 31 Mart 2015 arası için açıklamalarda öne çıkanlar şu sekilde;

 • non-GAAP ciro: 1,1 milyar $ (2014 Q1'den %55 fazla) - GAAP ciro: 940 milyon $
 • Non-GAAP brüt kar marjı: %28,2 - GAAP brüt kar marjı: %27,7
 • Non-GAAP zarar: 45 milyon $ - (hisse başı 0,36$) - GAAP zarar: 154 milyon $ (hisse başı 1,22$)
 • Tesla aynı zamanda Q2 2015'te 12.500 adet araç üretip, 10.000 ila 11.000 arası teslim edip 2015 bütünü için Model X ve Model S toplam 55.000 araç teslim hedefini gerçekleştirebileceğine güveniyor.
 • Bu sene Model X seri üretimi, Gigafactory inşaatı, Supercharger ağının gelişmesi ve diğer ülkelerde de mağaza ile servis noktalarının açılması için 1.5 milyar $'lık sermaye yatırımı planlanmış. (Çok beklediğimiz Türkiye mağaza ve Superchargerları için ümit vaat edici)
 • Dolar'ın Euro karşısında güçlenmesinden dolayı çoğu Avrupa pazarında %5'lik bir zam yapılmış ancak yine de maliyetler yüzünden Q2 verilerinde beklenen brüt kar marjı %25 dolaylarında, %1'den fazlalık bir azalma bekleniyor.
 • Gigafactory inşaatı zamanlı şekilde sürüyor ve Tesla Enerji ile otomobil pilleri için üretime ilk etap 2016'da başlayacak.
 • Model X de zamanında ilerliyor, fabrikada ekipman güncellemeleri, yenilemeleri yapılıyor. Bu yaz sonu ilk teslimler başlayacak.

 

Tesla Enerji tanıtımı ile yükselişe geçen TSLA hisselerinin bu açıklamalar sonrası hareketi merak konusu.

Not: GAAP (Generally Accepted Accounting Principles - Genel Kabul Gören Muhasebe Prensipleri) ve non-GAAP (GAAP olmayan) şekilde rakamlar verilmektedir. SEC (Securities Exchange Comission - Sermaye Piyasaları Kurulu) kıyas kolaylığı, objektiflik ve muhasebesel saklamaları engellemek için GAAP olarak rakam açıklamayı zorunlu kılsa da Tesla non-GAAP rakamların şirketleri için daha sağlıklı olduğunu düşünüp iki şekilde de rakamları açıklıyor. İki muhasebe yönetiminin de avantajları ve dezavantajları var ve analistlerin yorumuna açık. Eğer non-GAAP, GAAP farkını okumak ister ya da hissedar mektubunun tamamını, tüm rakamları okumak isterseniz link.

Tesla Pil Hedeflerine Beklenenden 5 Yıl Önce Ulaştı
Tesla Motors CEO'su Elon Musk

 

Daha Sonra Yönetim ile Yapılan Soru-Cevap Kısmından Seçtiklerimiz;

 • İlk ve ikinci çeyrek hedefleri 10.000 adedin biraz üzerinde ancak yıllık hedefiniz 55.000 adet. Daha sonraki çeyreklerde ciddi bir artış mı olacak üretimde? Model X ile mi üretimi artıracaksınız?

Elon Musk: Evet yaz sonuna doğru ilk birkaç yüz Model X teslimi yapıldıktan sonra bu günlerden hazırlığını yaptığımız Model X seri üretimine Q4'te gireceğiz ve bir anda üretimimiz aşağı yukarı iki katına çıkacak. Yeni bir araba üretmek her parçanın mükemmeliyet seviyesinde olması ve bütün ekipmanın özel olarak hazırlanması çok zor bir iş ve insanlar bunun farkına varmıyor.

 • 2012'de çıktığından beri Model S'i oldukça geliştirdiniz, ordan gelen tecrübenizi Model X'e aktarabilecek misiniz daha rahat?

Elon Musk: İlk başta S ile aynı platforma kurmayı planladığımız bir arabaydı X ama sandığımız kadar iyi aktaramadık her şeyi . Kartal kapılar ve ikinci sıra koltuklar bayağı sıkıntı çıkardı. O yüzden tahmin etmesi zor, müthiş sorunlar olmazsa ki X'in gecikmesi bu yüzden oldu, kapasitemiz iki katına çıkıcak. Bugün daha en son prototipi gördüm ve bu en iyi SUV dedim kendi kendime, harikaydı.

 • SolarCity 7kWh olan PowerWall ekonomik olarak mantıklı değil dedi. Ne düşünüyorsunuz bu yorum hakkında?

Elon Musk: Tesla Energy'e aldığımız tepkiler tam anlamıyla harika. İlk haftada 38.000 PowerWall siparişi, 2500 de PowerPack (işyerleri için olan) rezervasyonu yapıldı. Bir rezervasyonda ortalama 10 tane PowerPack siparişi var yani 25.000 adetten fazla. PowerWall'da da rezervasyon başına ortalama 1.5-2 adet yani 50.000 üzerinde sipariş PowerWall'da. Tesla Energy'de talebi karşılayamayacağız gibi duruyor. İlk hafta aldığımız siparişlerle 2016 ortasına kadar üretimi doldurduk hatta. Tesla Energy'e tepkiler müthiş oldu.

SolarCity'nin dediği 7kWh'lık PowerWall'un ekonomik değerinin olmaması ABD için doğru. Şebeke dışında kalmak daha mantıklı olabiliyor ekonomik olarak çünkü 7kWh kapasiteli PowerWall yedek güç ihtiyacına karşılık vermek için tasarlandı, güneş panellerini kullanıp günlük boşaltıp şarj etmek için değil. Ama bu insanlar almayacaklar demek değil. 7kWh'ın planlandığı ekonomik olarak mantıklı olan ülkeler özellikle Almanya ve Avustralya zaten. SolarCity sadece Amerika'da mevcut ve onun için söylüyorlar bunu ve haksız da değiller.

 • Tesla Enerji için brüt kar marjı beklentileri ve üretim kapasiteniz nedir?

Elon Musk: Üretim kapasitesi ve  brüt marj ilk aşamada Fremont'ta tabii ki az olacak ama Gigafactory'e geçince brüt marj %20 civarı olur heralde ama şuan yeteri verimiz yok bir öngörü için. Destekli bir tahmin yaparsam bu rakam %20 olur. PowerWall konusunda da net açıklık getiremediğimiz birkaç şey var. Onları paylaşalım. 7kWh PowerWall güneş panelini kullanıp her gün boşaltıp şarj etmek için değil, yedek güç için optimize edilmiş. Kimyası lithium-ion cathode, arabalarda bulunana yakın bir kimya ve yılda 50-60 doldur-boşalt devri için tasarlanmış. Ömrü 1000-1500 devir arası bekliyoruz. Ama 10kWh PowerWall lithium-cathode kimyaya sahip ve her gün bir kere dolup boşalma için tasarlanmış. 5000 devir menzil bekliyoruz yani 15 yıl civarı, garantisi 10 yılın biraz üzeri olacak sanırım. Bir diğer tartışmalı mevzu da AC/DC redresörün piller ile gelmemesi. PowerWall'da DC/DC redresör zaten mevcut ve güneş paneliniz varsa AC/DC redresörünüz zaten vardır. Bazı gördüğümüz analizler bunu hesaba katmıyor. 

JB Straubel: Bu Tesla Energy pillerinin üretimleri de araba piliyle benzeşiyor. Birinin üretimi hızlanıp ucuzladıkça diğerine de yardımı oluyor.

Elon Musk: Tesla Energy'e talep o kadar fazla ki istesek tm Gigafactory ona çalışabilir. Gigafactory'de planlanan 50gWh üretim kapasitesini %50 kadar artırmayı düşünüyoruz. Araştırıyoruz ihtimalleri yeni bantlar için fabrikada. İhtiyacımız olacak çünkü.

 • Üretim durumunda önceliği Tesla Energy pilleri mi araba pilleri mi alır peki?

Elon Musk: Araba pilleri alır önceliği. Sonuçta Fremont fabrikasında pil bekleyen arabalar olacak.

 • 2015 Q1'de sermaye harcamaları nasıl yapıldı?

Deepak: Model X üretimi için kapasite artırımı, fabrikamızda yeni boya departmanı, Gigafactory inşaatı, satış ve servis ağı. Bu öncelik sırasıyla.

 • Apple'ın elektrikli araba üzerine çalışmaları olduğu konusunda çok haber çıktı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Elon Musk: Umarım Apple elektrikli araba işine girer bu çok iyi olurdu. Ama bizden Apple'a mühendis gitmesi vs. gibi durumlar yok haberlerde anlatıldığı gibi. LinkedIn'den istatistiklere bakabilirsiniz, tam tersi bir durum var. Biz Apple'dan 5 kat daha fazla insan alıyoruz.

 • Model 3 prototipi hazır mı? Ne zaman o konu ile ilgili gelişmeler göreceğiz?

Elon Musk: 2016 Mart gibi Model 3'ü açıklama niyetimiz var ama bu tarihe yine de çok bel bağlamayın. Seri üretimine de 2017'nin sonu gibi başlamayı düşünüyoruz.