Herkesin bir hikayesi olduğuna inananlardanım, hele ki olmayan bir araca sahip olmaya çalışmak ayrı bir hikaye, bir de üzerine bu araç Tesla ise hikayeniz ma...

Herkesin bir hikayesi olduğuna inananlardanım, hele ki olmayan bir araca sahip olmaya çalışmak ayrı bir hikaye, bir de üzerine bu araç Tesla ise hikayeniz masala dönüşüyor.Bazen Grimm kardeşler bazende La Fontaine tarzı olaylar yaşıyorsunuz.

Benim hikayem geçen sene başladı, Istanbul'da yaşarken 7/24 taksi hizmeti olduğundan araca hiç ihtiyaç duymadım ama çocuğumu yetiştirmek için Istanbul'dan kaçışın planlarını yaptığımda kendimi araç almak zorunda hissettim ve gittim bir BMW aldım. İlk araç tecrübesi olarak yakıtı masrafı kaskosu servisi dahil tüm maddi giderleri bir yana, araç sürüş keyfi olarak 1. Yılın sonunda 30.000 km yapmış bir sürücü olarak BMW'ye alışamadım. 2 yaşındaki oğlum tutturmuş sat bu arabayı diyordu, ben buna binmek istemiyorum feryat figanları arasında yeni araç arayışına girdim. Tabi ki konforuyla mest eden Mercedes'e gittim fakat bir S Class alıcısı değilseniz (ki değilim) size ufak tefek herşeyden ekstra maliyet çıkartıyorlar. Bu durum pek hoş değil. Jaguar XE modeli ise henüz Türkiye'de yokken araştırmış ve mantıklı bir seçenek olarak görülmeye başlamışken, Borusan'ı ön sipariş için aradım. Paket doluluğu konusunda Jaguarla görüşme halinde olduklarını söyleyince Borusan (bmw'yi hatırlattı) + paket bahsedilince vazgeçtim..

Hala ehliyet sahibi olmayan ve araç konusunda 2.5 yaşındaki oğlumdan daha az bilgi sahibi olan eşim "bizi benzinden kurtaracak bir araç yok mu?" diye sorunca direk bütçe hesaplamalarına girdim.

Nette araştırma yaparken Türkçe ilk durağım burası oldu biraz daha araştırdım gümrük vs bağlantı kurdum. %10 gümrükleme var mı? , % 18 kdv + aracın Hollanda'dan nakliyesi baya meşakkatli geldi ki daha ÖTV oranı kesin değildi. Aracı teslim almış olsam dahi hala aklımda bir kaç soru var bunlarla ilgili cevaplarını kesin olarak bulunca sizinle paylaşacağım. ( 1. Araç ABD'den gelmiyorsa gümrükleme yok mu? 2. Ötv nasıl %3? )

P85D Blog: -I-
Model S benzincide :)

İş için İstanbul'a yolum düştüğünde Beka Otomotiv'e bir selam vereyim dedim daha önceden Tesla getirttiklerini biliyordum. 85d siparişi geçtik, kapora verdim ve teslimat tarihi Temmuz görününce bekleyemeceğimi düşündüğümden ve 700 beygirlik bir aracı Türkiye şartlarında ÖTV sebebiyle alamadığımı ve bu zevke çok uçuk bir meblağ ödemeden sahip olabileceğim düşüncesiyle kendilerine sipariş verdikleri P85D'ye talip oldum ve Türkiyeye gelen ilk partideki P85D sahibi olarak buldum kendimi.

Aracım 20 Mart 2015 tarihinde Hollanda'da hazır idi, Türkiye Kapıkule Sınır Kapısına gelmesi 10 gün sürdü. Aracı 04 Mayıs tarihinde teslim aldığımı düşünürseniz uykusuz kaç gece geçirdiğimi hesaplayabilirsiniz. 1 ay boyunca gümrükten çekilmesi ve ÖTV oranının belirlenmesi sürdü. ( ilk almanın herşeyi güzel değil )

Ve en sonunda teslim aldım. En çok merak ettiğim kullanabilecek miyim sorusuydu ki elim hala sağ tarafta vites arıyor ama onun dışında herşeyi düşünmüşler. Sensörleri kamerası muazzam. Tabi ki bunlar işin detay kısmı asıl merak edilen kısım hızlanması, bu durum tarif edilebilecek birşey değil maalesef. Elektrik motorundan çıkan ses size uçaktaymışsınız hissi veriyor ve uçağın ivmelenmesi gibi geriye yapışıyorsunuz...

P85D Blog: -I-