İki gün önce (04 Mayıs 2015 - Pazartesi) çok değerli bir tecrübeye dahil olma şansı buldum. Yaklaşık iki aydır iletişimde bulunduğum okuyucu ve site kullanıcılarımızdan Cihan Bey henüz sadece benim bildiğim binbir badire sonrasında (yakında başlatacağı P85D Blog'u ile sizler de öğreneceksiniz) Türkiye'ye ithal etmeye karar verdiği Model S P85D'sini teslim alacaktı.

Türkiye Model S P85D tecrübemiz ve
Cihan Bey'in "KarN" adını verdiği P85D tüm ihtişamıyla bekliyor

Bu teslimatı ben de, Cihan Bey de haftalardır iple çekiyorduk ve "ha bugün", "ha yarın" derken sonunda gün geldi ve ithalatı yapan Beka Otomotiv'den tescili hallolan yepyeni P85D'yi almak için buluştuk. Araç aynı Türkiye'ye Tesla İthal Etmek yazımızda anlattıldığı gibi sipariş edilmiş ve işlemleri yapılmıştı, Türkiye yollarına hazırdı.

Cihan Bey Bursa'da ikamet ediyor ve İstanbul'dan Bursa'ya beraber bir yolculuk yapıp, arabayı tecrübe edecektik. Tabii ki Model S'in 400+ km'lik menzili ile bu bir sorun değildi, ama İstanbul trafiği çok büyük ve hesapta olmayan bir sorundu. (en azından benim için)

Yola çıkmadan önce arabayı bol bol kurcaladık, inceledik. Tabii ki ilk izlenimler mükemmeldi. Araba tabii ki her yönü ile çok güzeldi, Cihan Bey ve ailesi hayatımda tanıştığım en sıcak kanlı, samimi insanlardan biri idi ve dünyadaki en iyi araba ile Bursa'ya bir yolculuk yapacaktık. Evrak işlerinin hallolması ile birlikte saat 6 civarı Küçükçekmece'den yola çıktık ki, İstanbul trafiği devreye girdi. Neredeyse tamamı dur-kalk olan trafikte Fatih Sultan Mehmet köprüsüne meraklı bakışlar arasında bir saati geçkin bir sürede ulaştık, daha sonra şehirden çıkmaya yaklaşmamız bir saat daha sürdü. (neyse ki çevremizdeki arabalar aksine trafikte beklerken benzin yakmıyorduk) Yolda sohbet muhabbet, arabanın sürüşüne hayran kalarak keyifli bir yolculuk yapsak da İstanbul çıkışına ulaşıp yemek için mola verdiğimizde saat 9'u geçmişti ve ben ertesi gün işe gidecek olmanın verdiği sorumluluk ile, Cihan Bey ve ailesinin evlerinde beni ağırlamak için yaptığı yüksek ısrarlara rağmen, belki de onları kırarak İstanbul'a geri döndüm.

P85D Blog

Arabada geçirdiğim kısa süre (hele ki bu kısa sürenin kısacık bir kısmı "ilerleyen" bir yolda olan) harikaydı ancak arabada Autopilot özelliklerinden Insane Mode'da hızlanmaya, Türkiye şartlarında şarj tecrübelerinden, kullanışlılık ve belki de unuttuğum daha onlarca konuda merak ettiğimiz şeyler var.

Neyse ki Cihan Bey'den duyacaklarımız sadece benim tecrübelerim ile sınırlı değil ve kendisi sitede bir "P85D Blog" yazmayı kabul etti. Bu yeni blog altında araba ile ilgili tecrübelerini paylaşacak. Bu yazıları sabırsızlıkla bekliyor, Cihan Bey ve ailesine yaşattıkları tecrübeden ve sıcak kanlılıklarından dolayı teşekkür ediyor, yeni arabalarında ufak bebekleri ve yolda olan ikinci çocukları ile ömür boyu mutluluklar diliyorum.

Türkiye Model S P85D tecrübemiz ve

Galeri: Türkiye Model S P85D tecrübemiz ve "P85D Blog"