Tesla Motors CEO'su Elon Musk bugün attığı bir tweet'te Perşembe(19 Mart 2015) sabahı 9'da yapılacak bir basın toplantısı ile menzil kaygılarını, hem de inte...

Tesla Motors CEO'su Elon Musk bugün attığı bir tweet'te Perşembe(19 Mart 2015) sabahı 9'da yapılacak bir basın toplantısı ile menzil kaygılarını, hem de internet üzerinden yapılacak bir güncelleme ile yok edeceklerini duyurdu. Basın toplantısı büyük bir ihtimalle Tesla Motors merkezinin bulunduğu California saati ile sabah 9'da, yani Türkiye saati ile 18:00'de gerçekleşecek. 

İşte Elon Musk'ın tweet'i;


Tweet'in Türkçe'ye tam çevirisi;

Perşembe sabah 9'da Tesla basın toplantısı. Menzil kaygılarını, internet güncellemesi ile, Model S filosu icin bitirmek üzereyiz.

 

Elon Musk bu tarz ipucu veren tweet'ler ile internette ve hayran kitlesinde tahmin yarışları, büyük beklentiler ve heyecan yaratmayı seviyor. Geçtiğimiz sonbahar çift motorlu Tesla'ların tanıtıldığı etkinlik için attığı tweet'te; "D'yi ve birşeyi daha açıklamanın vakti geldi." demişti ve bir hafta boyunca internet D'nin ne olduğu hakkında tahminler yürütüp aslında çift motoru tahmin etmişti. Daha sonra yaptığı açıklamasında Elon Musk internetin tahminlerde çok iyi olduğunu belirtmişti.

Bu sefer de internet boş durmuyor ve tweet üzerinden sadece 1 saat kadar bir süre geçmiş olmasına rağmen tahminler yapılmaya başlandı. En iyi tahminlerden biri güncelleme ile yeni bir yükseklik, trafik bazlı ve rotayı Supercharger'lar üzerinden çizen bir navigasyon algoritması/sisteminin geleceği yönünde. Bu şekilde gitmek istediğiniz yere mevcut şarj ile gidip gidemeyeceğinizi %99 ihtimalle doğru tahmin edebilecek mekanizma açıkçası Tesla'nın mevcut en büyük eksiklerinden. Mevcut yazılım önceden programlı bir ortalama tüketime göre tahmini menzili veriyor ve rotanız üzerinde çıkılacak yokuşlar var ise tüketim artıyor ve menzil tahmini bir hayli şaşıyor.

İlk okumada anlaşılan menzilin yazılım ile artması düşük bir ihtimal olarak görülse de Tesla ve elektrikli arabaların motorları pil ile motor arasında algoritmaya göre yönetildiği için yeni bir çığır açan algoritma, çok çok düşük bir ihtimal de olsa, menzilleri uzatabilir.

Basın toplantısında açıklananlar ve her türlü Tesla Motors gelişmeleri için sitemiz TeslaTürk.com'u takipte kalın.