Tesla 10 yıldan uzun süre önce kurulduğundan beri şirketin uzun vadeli amacı kitleler için düşük maliyetli, uzun menzilli bir arabayı 35.000$ civarı bir başl...

Tesla 10 yıldan uzun süre önce kurulduğundan beri şirketin uzun vadeli amacı kitleler için düşük maliyetli, uzun menzilli bir arabayı 35.000$ civarı bir başlangıç fiyatıyla piyasaya sürmekti. Bugün, bu arabanın adı Model 3 olarak kondu ve hala Tesla'nın yaptığı herşeyin kalbinde o var. Tesla bu yüzden muazzam pil fabrikasını yapıyor ve yine bu yüzden Tesla CEO'su Elon Musk Tesla'nın 10 yıl içerisinde Apple kadar büyük bir değere sahip olabileceğini düşünüyor.

Ama şüphe yok ki 2017'nin sonunda çıkıp 2018'de ilk tam satış senesini geçirmesi beklenen Model 3'ü çıkartmak riskli olacak. Tesla'nın ilk arabası olan Roadster'ı piyasaya sürmesinden beri yaptığı belki de en riskli hareket olacak. Sonradan gelen Model S her alanda şüphesiz başarılı olmuş olsa da düşük maliyetli, uzun menzilli bir araba ve tamamen yeni bir platform dizaynı başlı başına bir canavar. Hem de Tesla'nın yapacağı binlerce zor karardan etkilenecek bir canavar, rakiplerin neler çıkarttıkları ve o sene benzinin fiyatının ne olacağı gibi birçok dış etkenden bahsetmiyoruz bile.

Ve artık Tesla'nın Model 3 ile ilgili en azından birkaç riski önceki arabaların geliştirme, mühendislik, dizayn aşamalarında aldıkları dersler ile en aza indirmeye çalıştığı çok açık.

Tesla'nın Model 3 stratejisi belli oluyor
Tesla Dizayn Şefi Franz Von Holz

İki yıl önce Tesla Dizayn Şefi Franz Von Holzhausen bana Model 3'ün Model S sedan'a kıyasla çok daha kışkırtıcı ve etkileyici bir görüntüsü olabileceğini söylemişti. Ama Tesla'nın geçen haftaki veri açıklamasında Elon Musk önce daha ılımlı ve temel bir Model 3 çıkartıp daha sonraki versiyonlar ile daha avangart yöne gidebileceklerinin sinyalini verdi.

Neden? Tesla Model X - Model S platformuna dayalı bir SUV/minivan arası otomobil - çok fazla gecikti ve bu gecikmelerin çoğu alışılmış dışındaki "kartal kanat kapılar" ve ikinci sıra yolcu koltukları gibi şeylerin düzgün yapılmasına çalışılması yüzünden oldu. Model X kapısı dünyadaki ilk çift eklemli kartal kanat kapı ve Musk bunu yapmanın "aşırı derece zor" olduğunu belirtip "diğerlerinin bunu daha önce  yapmamış olmasının bir sebebi var" diye de ekledi. Musk;

Model 3'e doğru giderken onun yüzünden bir yıllık üretimi - yüksek hacimde -kaçırmamıza yol açacak bir özellik istemiyoruz. İnsanların seveceğini bildiğimiz ve bizim de yapmayı bildiğimiz bir yol ile gidip çok güzel bir araba yapıp daha sonraları o platform üzerinden, hacim ve program kaygımız kalmadıktan sonra, daha avangart şekillere ilerleyip yenilikler yapmak daha mantıklı.

Elon Musk riske karşı müthiş iştahı ile biliniyor. Bir roket şirketi yönetiyor, güneş panelleri takan bri firmada yönetim kurulu başkanlığı yapıyor, Tesla'yı yönetiyor ve bütün bu şirketlerde yatırımı var. Ama o bile burada biraz daha tutucu yaklaşma ihtiyacını hissediyor. Sadece pil fabrikası, Gigafactory, bile herhangi birini tedirginleştirecek kadar riske sahip.

Bazı analistler Model 3'ün ilk yılında 40.000 teslim edilip, 2020 yılında potansiyel olarak 150.000'e çıkıp 2028'e kadar 400.000 olmasını tahmin etmişti. Bu sevk edilecek aşırı fazla araba demek, özellikle başlangıçtaki daha konservatif platform üstüne daha kışkırtıcı sonraki modeller için. Kıyas açısından, Tesla 2008'den bu güne 60.000 civarı Model S ve Roadster teslim etti.

Günün sonunda Model 3'ün "halkın elektirikli arabası" olan ilk vizyonu biraz değiştirilmek zorunda kalabilir. Arabanın uzun bir süre 30.000$ veya aşağısı olarak beklenen baz fiyatı 35.000$'a çıktı ve bazı analistler 35.000-40.000$ arası bir yerde olacağını tahmin ediyor. Ama bunun da ötesinde ortalama satış fiyatı (ek donanım özellikleri ile birlikte) analistlerin beklentisine göre 60.000$'a yakın olacak ve tam olarak bir kitle pazarı arabası olmayacak, daha çok lüks orta sınıf arabası olacak.

Geçen hafta veri açıklamalarında bir analist Musk'a Tesla'nın ürün ve yürütme konusunda Apple'dan bu kadar ipucu alırken yeni "D"(4X4 çift motorlu) modeller gibi daha lüks üst sınıf ürünlere odaklanmadığını sordu. Apple 30$'lık bir iPhone çıkartmak asla istemedi. Musk'ın cevabı;

Tesla'nın amacı her zaman sürdürülebilir taşımacalığa geçişi hızlandırmak ve elektrikli arabaların gerçekleşmesini daha hızlı yapmak oldu. Bunun olması için bir sürü elektrikli araba yapmamız lazım ve onları daha karşılanabilir yapmamız lazım.

İşte bu yönden Musk, Apple'ın eski CEO'su Steve Jobs gibi hiç değil.

 
KAYNAK