Geçtiğimiz Ekim ayında Tesla Motors CEO'su Elon Musk çift motorlu dört çeker Model S'leri tanıtırken; dört çeker araba yapmaktaki asıl amacın çekiş performan...

Geçtiğimiz Ekim ayında Tesla Motors CEO'su Elon Musk çift motorlu dört çeker Model S'leri tanıtırken; dört çeker araba yapmaktaki asıl amacın çekiş performansı olduğunu, 3.1 saniyelik süper-araba kategorisindeki 0-100km kalkış hızının yan etki olduğunu belirtmişti. Üstüne de günümüzde 4X4 olarak satılan içten yanmalı motorlu araçların "gerçekten de" 4X4 olmadığını eklemişti.

Tüm Türkiye'nin kar altında olduğu bu günlerde Elon Musk'ın sözlerini kanıtlar nitelikteki bu videoyu sizlerle paylaşmak istedik. Elektrikli otomobillerin bırakın taviz verilerek kullanılan arabalar olmasını, içten yanmalı motorlardan çok daha iyi bir teknoloji olduğunu her zaman söylüyoruz. Video'da görünen Model S P85D 4X4 özelliğini diğer aynı özellikli otomobillerin aksine bir aks aracılığı ile gücü aktararak değil, ön ve arka tekerleklerde iki farklı motorunun olması, üstüne de elektrikli motorların milisaniyelik tepki avantajı ile kazanıyor.

Elektrikli motorlar seri güçleri ve tepki süreleri ile ön ve arka tekerleklerdeki çekişi saniyede 1000 kere denetleyip gücü ön motordan arka motora gerektiği gibi, yazılımı sayesinde, milisaniyelik sürelerde aktarabiliyor.

Sonuç; videoda da tanıklık edebileceğiniz gibi buz kaplı, %14 eğimli, yollarda diğer 4X4 araçlar kaymış ve sağa çekmişken bana mısın demeden tırmanan P85D ve yine diğerlerinin aksine bir Lamborghini'ye kafa tutan 3.1 saniyelik 0-100km hızlanma süresinin oluşma sebebi.