Geçtiğimiz Cumartesi gecesi Beşiktaş'ta park halinde duran bir taksiye gayet normal beklentilerle binince anlık bir şok yaşadım. Çünkü taksiye gayet normal b...

Geçtiğimiz Cumartesi gecesi Beşiktaş'ta park halinde duran bir taksiye gayet normal beklentilerle binince anlık bir şok yaşadım. Çünkü taksiye gayet normal bir şekilde binip şöföre gideceğimiz yeri söyledikten sonra taksinin orta konsolundaki ekranda yazan yazıyı görünce bir an kavram kargaşası yaşadım. Ekranda "Ortalama Tüketim: 198wH/km" yazıyordu. Bir an acaba hayal bir görüyorum diye düşünüp yanlışın bende olmadığını idrak ettikten sonra sordum: "Bu araba elektrikli mi?" Şöförden gayet sakin bir evet cevabı aldıktan sonra arabanın üzerindeki Toyota markasına da aldanarak heralde bu yeni hibritlerden diye kendi kendime geçiştirdim. Meğer Türkiye'deki ilk ve tek %100 elektrikli takside imişim. Hiç ses çıkartmadan yol almaya başlayınca sordum: "Motor devreye girene kadar kaç km gidiyor sırf elektrikle?" Bu sefer de "Bunda motor yok ki." cevabını aldım. Daha sonra yaptığımız sohbet sonrası öğrendim ki araba DMA (Derindere Motorlu Araçlar) tarafından yerli olarak üretilen %100 elektrikli otomobilimiz imiş.
Tek şarjla 350km!
Benim bindiğim taksi DMA'nın yeni kasa Toyota Corolla'dan çevirdiği ve kataloga göre "+" versiyonu idi. Yani pilinin kapasitesi Tesla haricindeki elektrikli araçlara göre büyük sayılacak 50kWh idi ve bir tam şarj ile 350km gidiyordu. Performansı tabii ki Tesla ile alakalı olmasa da elektrikli motorların sıfır devirde tork avantajı sayesinde araba seri idi ve 0-100km hızlanması 11 saniye olarak verilmiş durumda. Bu tabii ki bir spor araba rakamı olmasa da günlük hayat için oldukça yeterli bir rakam.
Yerli teknoloji

Türkiye'nin ilk ve tek elektrikli taksisi DMA!
Yeni DMA'nın orta konsol ve bilgi ekranı.

DMA, yani Derindere Motorlu Araçlar, 10 seneye yakın bir süredir kendi teknolojilerini geliştirmekte ve bizim de paylaştığımız bireysel ulaşımın geleceğinin elektrikli otomobillerde olduğu görüşleri için çalışıyorlar. Devletten herhangi bir teşvik almasalar da, maliyetleri - ve dolayısıyla fiyatları - pahalı da olsa çalışmalarına devam ediyorlar ve bu otomobil geçen sene eski kasa Toyota Corolla'ya göre uyarlanan ve tek şarj ile 280km gidebilen ürünlerinin yeni hali. Normal versiyonunda pil kapasitesi 37kWh iken, 50kWh'lık + versiyonu 350km durmadan gidebiliyor. Etkileyici olan kısım ise elektrikli araçlar için en önemli noktalar olan pil şarj yazılımı vs. gibi arabanın beynini oluşturan kısımların tamamen Türkiye mühendisleri tarafından geliştirilmiş olması. DMA'nın ayrıca Türkiye çapında kurmaya başlamış olduğu bir şarj istasyonu ağı da mevcut. Otomobil normal Toyota Corolla'nın içten yanmalı motor ve onunla alakalı parçalarının sökülüp yerli mühendisler tarafından geliştirilen elektrikli aksamın takılması ile üretiliyor. DMA'nın uzun vadede amacı var olan arabaları elektrikliye çevirme hizmeti vermek (aksamı hazırlayıp içten yanmalı motoru çıkartıp monte etmek) ve bir elektrikli otomobil markası kurup bütün gelişimini şirket bünyesinde yapmak.

Türkiye'nin ilk ve tek elektrikli taksisi DMA!
Eski Toyota Corolla'dan çevirme, bir şarj ile 280km gidebilen eski DMA

Yerli otomobil üretme isteklerinin sesli bir şekilde gündeme getirildiği bugünlerde farkına varmalıyız ki elektrikli arabalar fırtına öncesi sessizlik günlerini yaşıyor ve 10 sene içerisinde bugün sokakta gördüğünüz tüm içten yanmalı motorlu araçları "hurda" mertebesine indirme potansiyeline sahipler. Ayrıca içten yanmalı motorlu araçlara kıyasla çok daha az kompleksler çünkü denklemde yağ, oksijen, benzin karışımı, filtre, piston vs. gibi birbirinden komplike ve en iyi verimlilik için müthiş uyum içinde çalışması gereken, geliştirmesi asırlık tecrübe isteyen parçalar yok. Elektrikli motor, pil ve batarya-inverter-motor iletişimini gerek arabayı kullanmada gerek şarjda optimize etmesi gereken yazılımı hariç parçaları yok. DMA'nın kendi yazılımını ve aracın beynini geliştirmiş olması oldukça ümit verici. Yeni DMA'nın fiyatları 160.000 ile 180.000 TL arası değişmekte ve teknolojileri Tesla Motors gibi dünya liderlerinden çok uzak değil, önlerindeki tek ve en büyük engel ise fiyat, yani maliyetleri. Daha fazla bilgi almak için resmi sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Bu tecrübe ve farkındalığımı paylaşmak istedim. DMA'ya başarılar ve beni Beşiktaş'tan Ortaköy'e götüren Türkiye'nin ilk %100 elektrikli taksi  şöförüne selamlar ve teşekkürler. Ülkece elektrikli araba pazarının potansiyelini farkedip, bir devrimin daha gerisinde kalmamamız niyetiyle.