Bugün attığı bir tweet'te Tesla Motors CEO'su Elon Musk yazılıma yapılacak ve internetten indirilebilecek bir güncelleme ile Tesla Model S P85D'nin 0-100km hızlanmasının 0.1 saniye civarında artacağını belirtti. Hızlanmanın doğru akımı alternatif akıma çeviren inverter'e yapılacak algoritma değişikliği sayesinde sağlanacağı biliniyor. Yani dragtimes'ın daha önce yaptığı bir testte 3.1 saniye bulduğu 0-100km/s hızlanma süresi tam 3 saniyeye hatta 3 saniye altına bile inebilir. Güncellemenin ne zaman geleceği bilinmese de yakın zamanda olacağı ve yine P85D'nin maksimum hızını arttıracak güncelleme ile aynı olacağı tahmin ediliyor.

Daha önce çıkan dedikodularda yazılım güncellemesi ile hızın 0.4 saniye azalıp 2.8 saniyeye ineceği konuşuluyordu ancak Elon Musk resmi ağızdan yaptığı açıklama ile tartışmalara noktayı koydu. Yine de güncelleme sonrası çıkacak sonuçları beklemekte fayda var, biz 3 saniye altına ineceğinden oldukça ümitliyiz. Ve yine bu güncellemenin bir sedan aile arabasının 0-100km hızlanmasını süper araba kategorisindeki iki koltuklu McLaren F1'den daha hızlı yapacağını hatırlatalım.

Elon daha sonra attığı tweet'lerde çift motor yani 4X4'ün asıl amacının daha iyi çekiş ve tırmanma performansı olduğunu, ekstra hızın çift motorun yan etkisi olduğunu, ve arkadan itişli eski P85'in de güncelleme ile P85D kadar olmasa da hız artışı yaşayacağını bildirdi.