Geçtiğimiz Aralık ayında teslimlerine başlanan canavar Tesla Model S P85D bildiğimiz gibi önceki Model S'lere kıyasla sadece 0-100km hızlanma süresini değil ...

Geçtiğimiz Aralık ayında teslimlerine başlanan canavar Tesla Model S P85D bildiğimiz gibi önceki Model S'lere kıyasla sadece 0-100km hızlanma süresini değil maksimum hızı da arttıracaktı. Ancak maksimum hız henüz 'açılmamış' ve önümüzdeki günlerde gelecek bir yazılım güncellemesiyle açılacaktı. Ancak internete o güncelleme ile ilgili bir iddia daha düştü;

0-100km süresi 2.8 saniyeye inebilir!

Tesla'nın içinden kaynakları olduğunu belirten bir şahıs kesin olmamakla birlikte yazılım güncellemesinin 0-100km/s hızlanma süresini zaten McLaren F1 ile aynı olan 3.2 saniyeden 2.8 saniyeye indirebileceğini bildirdi. Kaynak bu güncellemenin son kullanıcılara sağlanıp sağlanmayacağından emin olmasa da Tesla içindeki mühendislerin 2.8 saniyede 0'dan 100km/s hıza ulaşabilen Tesla Model S P85D gördüğünü bildirdi. Aynı zamanda dragtimes yaptığı bir testte normal şartlarda P85D'yi 100km hıza 3.1 saniyede ulaştırabilmeyi başardı, o yüzden 2.8'e kadar inmeyi gerektirecek gücün iki motorda mevcut olduğunu düşünmek abes olmaz.

Yine Tesla Motors içinde kaynağı olan bir kişinin dedikoduyu destekleyen iddiasına göre P85D'nin tasarım hayatının en başından beri 2.8sn gibi bir hızlanma mümkündü ancak mühendisler 3.2 saniyeye limitlemede karar kılmıştı çünkü o seviyelerde iki motorun hızlanma harmonizasyonunda ve torkta sıkıntı yaşanıp daha yüksek hızlarda ivmede sıkıntı yaşanıyordu. Arabanın teslime hazır versiyonunun tamamlanmasından itibaren geçen 3 ayda Tesla mühendisleri bu sorunu çözmeyi başardıysa güncelleme ile motoru ve torku idare eden yazılımda değişiklik yapmak mümkün. Eğer gerçekleşirse P85D aynı zamanda tesliminden sonra sadece internetten gelen bir güncelleme ile performansı %12,5 gibi dramatik bir miktarda artan ilk araba olacak.

Tesla içinde kaynağı olan birden fazla kişi tarafından onaylanan bu dedikodu eğer gerçekleşirse P85D'yi bambaşka bir kategoriye sokacaktır. Gerçekleşirse Ariel Atom 500 (V8) ve Lamborghini Gallarda Superleggra gibi milyon dolarlık süper otomobillerle aynı hızı yakalayacak olan 5 kapılı sedan elektrik teknolojisinin eksik değil tam tersi çok daha iyi bir teknoloji olduğunu kanıtlamaya devam ediyor. Tesla Motors hakkında daha fazla güncel bilgi için sitemizi takipte kalın.

 
kaynak