Tesla Motors geçtiğimiz Ekim ayında yaptığı gizemli "D" etkinliğinde Tesla Model S için yeni çift motorlu 4X4 seçenekleri ve otopilot özelliğini tanıtmıştı. Model S'in 85kWh pil kapasiteli versiyonu P85D, ve 85D olmak üzere iki farklı çift motorlu seçeneğine sahip olmuştu. P85D, yani 0-100'ü 3.2 saniyede tamamlayabilen performans modelinin teslimlerine Aralık 2014'te başlandı ancak 85D'nin teslimleri Şubat 2015'te başlayacak. Elon Musk tanıtım sırasında elektrikli motorların milisaniyelik tepkime süresi avantajını kullanarak ön ve arka tekerleklere ayrı motorlarla hükmetmenin daha avantajlı olduğunu, bu sayede çift motorlu versiyonlarda menzili arttırabildiklerini açıklamıştı.

Siparişini vermiş olan şanslı müstakbel Tesla Model S sahiplerini bekleyişi sürer iken ABD'de otomobillerin tüketim/menzil değerlini notlayan, test eden ve değerleri açıklayan kuruluş EPA(Environmental Protection Agency) Tesla Model S 85D için "resmi" menzil değerlerini açıkladı. Testler test araçlarına yüklenen ve önümüzdeki günlerde tüm Tesla kullanıcılarına internet üzerinden dağıtılacak olan ve "uyku modu" özelliğini aktifleştiren yazılım güncellemesi sonrası yapıldı ve menzilde ciddi gelişmeler kaydedildi. Resmi rakamlara göre  şehir içi / şehir dışı ortalamasında bir tam şarj ile 435km gidebilecek olan 85D yeni menzil kralı ilan edildi. İşte tam resmi değerler ile menzil tablosu;

EPA Resmi Menzili (Tesla Model S 85D)

DurumResmi Menzil
Şehir İçi413km
Sehir Dışı460km
Ortalama435km

Bu noktada ayrıca eklemeliyim ki benzinli araçların aksine bugüne kadar Tesla Model S'e verilen her EPA değeri günlük kullanımda alınan menzile kıyasla daha az oldu. Yani burada bildirilen 460km şehir dışı rakamını hatta belki daha fazlasını rahat rahat kullanıcıların alabileceğini öngörmek çok zor değil. Yine de Şubat ayında gerçekleşecek teslimler sonrası raporlara bakmak lazım. Teslayı bir kez daha tebrik ediyor elektrikli otomobil devrimini yakından takip etmeye devam ediyoruz.
KAYNAK