24 Nisan 2015 güncelleme: Bugün yaptığımız Tesla Avrupa merkezi telefon görüşmesi ile garantinin artık ithalat ile kaybolmadığı öğrenilmiştir. Bu konuşmanın ...

24 Nisan 2015 güncelleme: Bugün yaptığımız Tesla Avrupa merkezi telefon görüşmesi ile garantinin artık ithalat ile kaybolmadığı öğrenilmiştir. Bu konuşmanın garanti kaybolur kısmı artık güncel değildir!

Bundan yaklaşık 1.5 yıl önce, 29 Ekim 2013 tarihinde, Tesla Motors'u telefon ile arayıp Türkiye'de sahibinden.com gibi yerlerde ithalat yoluyla satılan Tesla Model S'ler ile ilgili kafama takılan birkaç soruyu sormuştum. Bu telefon görüşmesinde Türkiye'ye Tesla ithal etmek yazımda bahsettiğim ithalat sonrası -  Türkiye'de arabayı satanların iddialarının aksine - garantinin kaybolduğunu ve desteksiz kaldığımızı öğrenmiştim. Telefon görüşmesinin yazılı ve Türkçe'ye çevrilmiş halini aşağıda bulabilirsiniz.

No: +1-888-518-3752

29 Ekim 2013 / TSI: 00:25 – October 28th 2013 / 15:25 PST

T: Tesla Representative

T: Tesla Motors ben Stephanie size bugün nasıl yardımcı olabilirim?

Merhaba Stephanie, ben Türkiye’den evet taa Türkiye’den arıyorum birkaç sorum olacak yardımcı olabilir misin?

T: Elimden geleni yaparım, nasıl yardımcı olabilirim?

Ben bir Tesla satın almayı çok istiyorum, alabilmemin bir yolu var mı? İnternet sitenize baktım ve Türkiye’de herhangi bir ofisiniz yok, Avrupa’da da sadece seçilmiş birkaç ülkede ofisiniz bulunmakta. Bir Tesla satın alabilmemin herhangi bir yolu var mı?

T: Ne yazık ki bulunduğumuz şu zamanda sizin bölgeniz/pazarınız için üretilmiş araçlarımız bulunmamakta. Araçlarımızın satın alındığı ülke dışına ihracatını tavsiye etmemekteyiz, bu aracı garanti kapsamının dışına çıkartmakta. Aynı zamanda araca zarar da verebilirsiniz bunu yaparken taşıma sırasında çünkü aracınızı ülke dışına çıkartmanıza yardımcı olmayacağız. O yüzden tavsiye edilmemekte. Maalesef dünyada henüz pazara girmediğimiz bölgeler bulunmakta. Ama hızlıca genişlemekteyiz. İnternet sitemize ileride de bakmanızı ve bulunduğunuz ülkeye bir bayi açmamızı beklemenizi tavsiye ederiz.

Sadece hayır deseydin soracağım tüm sorularımı bir seferde cevapladın bunun için çok teşekkürler. Tesla’nın Türkiye pazarına ne zaman veya nasıl gireceğini bilmezsin herhalde değil mi?

T: Ne zaman bilmiyorum ancak bütün mağazalarımız şirket tarafından açılmakta ve işletilmektedir, o yüzden açtığımız zaman da herhangi bir franchising yapmayacağız kendimiz açacağız.

Aynı zamanda Türkiye’de bir ikinci el araba sitesinde birisinin Türkiye’ye California’dan Tesla ithal ettiğini ve bunu sattığını gördüm, o zaman onu almamı tavsiye etmezsin sanırım? Bahsettiğin üzere garanti kapsamı dışında kalmakta değil mi?

T: Evet hiçbir şekilde garantisi yok. Ama siparişi verdikten sonra araçla ne yapmak istediğin tamamen sana kalmış durumda. Araca hiçbir servis sağlayamayız, Tesla’yı da Tesla Servis Merkezi hariç hiçbir yere götürmenizi tavsiye etmeyiz çünkü Tesla’da kullanılan teknoloji çok ileri. Çoğu otomobil tamircisi arabayı tamir edemeyecektir. O satıcıyla ilgili bayağı bir kuşkulu olurdum ben. Herhalde aracı A.B.D. dışına çıkartmıştır ve araç artık çalışmıyordur...

Evet yani kırmızı ışıkta beklerken birinin gelip sana çarptığını ve herhangi bir parçanın değişmesi gerektiğini düşün. Yani, araba işe yaramaz hale gelir.

T: Evet, aynen.

Senden son bir iyilik isteyebilir miyim?

T: Tabii

Lütfen Tesladaki insanlara söyler misin Türkiye’de insanlar Tesla sahibi olabilmeyi gerçekten çok istiyorlar çünkü lüks sedan araba sınıfı burada çok popüler ve normal kurşunsuz benzinin galon fiyatı 10$. (litresi 5 lira)

T: Oh, tamam, evet, evet. Türkiye’deki insanlardan birçok e-mail alıyoruz bu konuda.

Ah gerçekten mi? Arayan ilk Türk ben değil miyim?

T: Oh hayır kesinlikle hayır. Hayır.

Dünyadaki en pahalı benzin, litresi 5 lira, şaka gibi.

T: Bu çılgınca. Siz Orta Doğu’ya çok yakınsınız.

Sorma... Politikacılar işte...

T: Çıldırdım. Genişlemeyi umuyoruz. Yani Avrupa’daki genişlemeye daha yeni başladık, önümüzdeki yılda birçok mağaza açmayı planlıyoruz. Sabrınızı takdir ediyorum, oraya bir an önce gelmeyi umuyoruz.

Umarım bütün bu talebi dikkate alırsınız.

T: Tabii kesinlikle. Geri bildiriminizi takdir ediyorum ve, umarım yakında görüşürüz.

Yardımın için çok teşekkürler Stephanie.

T: Rica ederim kendine iyi bak.

İyi günler.

T: Sana da, bye.