Geçtiğimiz Ekim ayında Elon Musk yine Apple-vari geçen bir Tesla etkinliğinde, Hawthorne / California'da sahneyi "iki şey" açıklamak üzere aldı.

Bunlardan ilki Model S'lere eklenen çift motor, dört çeker(4X4) opsiyonlarıydı. Yeni en üst seviye performans modeli P85D 0-100'ü 3.2 saniyede geçiyor, performanssız model 85D ise çift motorun daha verimli kullanımı sayesinde bir tam şarj ile 502km menzil sağlayabildiğini iddia ediyordu.

İkinci açıklama ise autopilot, yani otopilot denen özellikti. Elon Musk'ın ifadesine göre 19 Eylül 2014'ten beri Fremont / California fabrikasından çıkan her Model S'te bu özellik vardı, sadece yazılım güncellemesi ile aktifleştirileceklerdi. Kendi kendini kullanabilen arabalara doğru atılan bir adım daha olan otopilot'un özelliklerine bir bakalım;

  • Dinamik Hız Sabitleme: Hemen hemen her otomobilde olan hız sabitlemenin etraftaki trafiğe göre kendini ayarlayan hali. Önünüzdeki otomobili görüyor, yavaşlarsa yavaşlayıp hızlanırsa hızlanıyor. Takip mesafesini de yine sürücünün belirlediği mesafeden koruyor, böylece hız sabitlemeyi sadece bomboş yollarda "hız limitini istemsizce geçmemek için" açmak tarih oluyor.
  • Şerit Takip Sistemi: Bir yandan hızı etrafına göre kendisi ayarlarken bir yScreen Shot 2015-01-23 at 01.04.37andan da bu özellik ile direksiyona da dokundurtmayan Model S özel donanımı sayesinde bulunduğu şeridi de virajlar dahil takip ediyor.
  • Şerit Değiştirme: Otopilotta yolunuza devam ederken şerit değiştirmek iserseniz tek yapmanız gereken sinyal vermek. Model S şeritin müsaitliğini anlayıp güvenli bir şekilde şerit değiştiriyor.
  • Çarpışma Önleme: Araba  kazalarının çok çok büyük bir çoğunluğu insan hatasından meydana gelmekte. 360 derece etrafını otopilot ile artık çok iyi anlayabilen Model S çarpışma sezdiği anda sürücü aksini emretse dahi kontrolleri devreye alıp frene basarak insanın kaza payını azaltmaya çabalıyor. Garajlardan çıkarken, otobanlara bağlanırken, park ederken çok yardımı olacak  bu teknoloji aynı zamanda yayaları da tanıyabilen teknoloji yolları yayalar için daha güvenli hale getirmeyi umuyor.
  • Tabela Tanıma: Yine özel donanım sayesinde seyir halindeyken etraftaki tabelaları tanıyıp ona göre davranabiliyor. Mesela hız limiti tabelasının yanından geçtiniz, o hızı aşarsanız uyarılıyorsunuz.
  • Otomatik Park: Yolculuğunuzun sonunda belirlenen yere otomatik park edebiliyor.*
  • Evinden Aldırma: Genel kanının aksine Volkan Demirel'in özel ricası ile hiçbir alakası olmayan bu özellik ile Tesla Model S'inizi telefonunuzdaki uygulama araclığı ile çağırabiliyorsunuz, garajından veya park ettiği yerden çıkıp kendi kendine yanınıza geliyor siz de binip gidiyorsunuz. Hatta daha da süslü bir özellik olarak takviminizden tarih yer ve saat seçip arabanızla orada buluşabiliyorsunuz.*

Elon Musk otopilot'un şerit takip, dinamik hız kontrol vb. özellikleri ile Model S P85D'nin 0-100 hızlanmasını tanıtıyor.


Donanım

Bütün bunları yaparken de Tesla Model S sadece üç farklı donanımdan edindiği verileri işleyerek yapıyor. Bunlar arabanın önünü devamlı olarak tarayan radar, 360 etrafına yerleştirilmiş ultrasonik dalgalar ile 5 metreye kadar arabanın her yerini 'hisseden' 12 adet ultrasonik sonar, şerit takip, tabela okuma vs. özellikler için 'ön sahte ızgara' altında bulunan ve büyük ihtimalle çok gelişmiş bir görüntü tanımlama teknolojisi yüklü bir kamera ve son olarak dijital kontrollü, yüksek hassaslıkta dijital frenler. 19 Eylül 2014'ten beri üretilen tüm Model S'lerde bu donanım mevcut ve otopilot kullanımı için sadece internetten indirilecek bir yazılım güncellemesi yeterli olacak.

Ne Zaman?

Donanımın yüklü olduğu tüm modellerde birkaç ay sonra yazılım güncellemesi ile kullanılabilir hale gelecek olan otopilot özelliklerinden henüz sadece dinamik hız sabitleme aktifleştirildi. Geçtiğimiz hafta 6.1 güncellemesi ile gelen özelliğin kısa bir gösterimini aşağıda izleyebilirsiniz.

Model S İLE İLGİLİ daha detaylı BİLGİ İÇİN
Soru ve ÖNERİLERİNİZ İÇİN
AUTOPILOT KULLANIM VİDEOSUNU TÜRKÇE ALTYAZILI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

  • Bu özellikler 'otopilot donanımı ile uzun vadede mümkün olacak şeyler' olarak tanıtılmış olup kısa vadede aktifleşmesi beklenmemektedir.