Hepimizin eminim ki bildiği üzere dünyada son birkaç aydır varil petrol ve dolayısıyla benzin fiyatlarında inanılmaz bir düşüş yaşanmakta. Benzinin %70’inin ...

Hepimizin eminim ki bildiği üzere dünyada son birkaç aydır varil petrol ve dolayısıyla benzin fiyatlarında inanılmaz bir düşüş yaşanmakta. Benzinin %70’inin vergi olduğu ülkemizde bile pompada fiyatlara yansımaya başlayan bu düşüş elektrikli araç devrimini gerçekleştirmeye çalışan Tesla için bir anlam taşıyor mu? Tesla bundan nasıl etkilenir?

Geçtiğimiz hafta A.B.D.’de Detroit’te düzenlenen NAIAS’da (Kuzey Amerika Uluslararası Oto Show) Tesla sahipleri ile özel bir etkinlik düzenleyen Elon Musk’a bu soru soruldu. Tesla Motors CEO’su Elon Musk’ın ise tam cevabı şu oldu;

Bir Tesla sahibinin sorusu: Gecen gun bir suudi prensi bir daha asla varili 100$ olan petrol gormeyecegiz dedi. Bu seni hic endiselendiriyor mu?

Biraz ediyor çünkü sürdürülebilir taşımacılığın ilerleyişini yavaşlatacak ve hidrokarbon yakıt kullanımını bir süreliğine daha ekonomik olarak avantajlı yapacak. Hidrolik kırılma teknolojisinden önce petrolde doğal bir kıtlık/sınırlılık vardı ve bu elbet petrol fiyatını devamlı yukarıya çekecek bu da sürdürülebilir enerjiye geçişin arkasında ekonomik bir zorlayıcı faktör olacaktı. Şimdi hidrolik kırılma teknolojisiyle birlikte benzin ve doğalgazın mevcudiyeti/erişilebilirliği öncekinden çok çok daha fazla. Ve bu da bence bir karbon vergisi çıkartmanın aciliyetini arttırıyor. Petrolun doğal kıtlığına bel bağlayamayacağımıza göre, atmosfere salınan CO2 miktarını 10 kat arttırmak istemediğimize de eminim, bu delice olurdu, o yüzden bir tur karbon vergisine ihtiyacımız var. Bu aynı zamanda hidrokarbon yakarak üretilen elektriği de cezalandırır. (Doğalgaz, kömür) Bu yapmamız gereken birşey bence ekonomimizde bozuk olan bir nokta, ben serbest piyasacıyımdır aşırı derecede ancak okyanuslar ve atmosferin karbon kapasitesine bir fiyat biçmemek temelden gelen ve bir sekilde çözmemiz gereken bir hata.

Bu durum TSLA yatırımcıları tarafından da Elon’un anlattığından biraz daha kötü anlaşılmış olmalı ki TSLA hisseleri düşüşe geçti. Ancak Elon bu noktaya gelene kadar çok daha zorlu durumlar atlattı ve bunun da onun hedefine gitmesinde bir engel olacağını düşünmüyorum. Aynı zamanda Tesla’nın satışları Çin’de Çinlilerin arabayı nasıl sarj etmeleri gerektiği ile ilgili yanlış anlaşılmalarından dolayı düşmüş durumda bu da 2014 4. çeyrek rakamlarına kötü yansımış durumda. TSLA hisselerinin düşüşüne katkıda bulunan bu habere Elon Musk’ın yorumu Çin’in satışlarının çok küçük bir yüzdesini oluşturduğu ve Çin pazarının şuan anlamadıkları sebepler ile değişen kapalı bir kutu olduğunu söyledi.
Elon Musk'ın Detroit Auto Show'da yaptığı Tesla sahipleri özel soru-cevap etkinliğinin tamamı