Otomobil dünyasına hızlı bir giriş yapan Polestar, yeni modeli Polestar 2'nin yaşattığı baş ağrısı ile uğraşmayı sürdürüyor. Fakat görünüşe göre markanın üstündeki kara bulutlar sadece bununla sınırlı değil.

The Connexion isimli Fransız bir sitenin haberine göre Polestar, Fransa'da yapacağı satışları engelleyen bir telif hakları davasını kaybetmiş durumda. Davayı açan markanın ise Citroen olduğu belirtiliyor.

Citroen SpaceTourer The Citroënist Konsepti
Polestar Precept

İddialara göre Polestar'ın logosunda kullandığı çift şerit tasarımının patenti Citroen'e ait. Aslında ilk bakışta logoları birbirine benzetmek zor zira Polestar'daki çift şerit tasarımı bir yıldızı oluşturuyor. Fakat tasarımın çift şerit içeriyor olması bile Citroen'i kızdırmış gibi görünüyor.

Meslektaşlarımızın iddialarına göre yaklaşık bir yıldır devam eden dava geçtiğimiz günlerde sonuçlanmış. Alınan karara göre Polestar, telif haklarını deldiği gerekçesi ile Citroen'e 150.000 Euro ödeyecek. Buna ek olarak markanın Fransa'daki satışları da altı ay boyunca durdurulacak.

VPN kullanarak giriş yaptığımız Polestar sitesinde bulunan "Polestar'ın sitesine erişim, 016898173 ve 01689532 numaralı patent hakları gereğince Fransız halkına kapatılmıştır" açıklaması dikkat çekici. Aynı şekilde sitede Polestar logosunun görülmediğini de belirtmek gerek.