Minik yarışçıları ile tanıdığımız Mini, daha önce firmadan görmediğimiz ilginç bir konsept model tanıttı. İngiliz üreticinin geleceklerine ışık tuttuğunu belirttiği konsept model, Vision Urbanaut adını almış.

Dijital ortamda üretilen prototip, şeffaf materyaller ile donatılmış yuvarlak bir minivan olarak hayal edilmiş. Mini'ye göre bu hatlar sayesinde araç daha kompakt ve atik bir görünüme kavuşuyor.

Galeri: MINI Vision Urbanaut Concept

Kabin içerisinde de benzer bir filozofiye sahip olan araç sadece seyahat etmek için değil, aynı zamanda zaman geçirebileceğiniz bir alan olacak. Mini pek fazla detaya girmeden bu yaşam alanının kolay bir biçimde şekil değiştirebileceğini de söylüyor. Seyahat modunda ise araç dört kişiye ev sahipliği yapabilecek.

İngiliz üretici, "Mini Moments" adını verdiği kişiselleştirme seçenekleri ile de kendini aşmış durumda. Aracın tasarımı, ambiyans ışıkları ve pek çok detayı değiştirilebiliyor. Chill, Wanderlust ve Vibe adı verilen üç kişiselleştirme moduna sahip olan araç, Mini Tokens adı verilen bir sistem ile aktif hale getirilebiliyor.

Mini, Vision Urbanaut'un toplu taşıma ya da araç paylaşımı için ideal olacağına inanıyor. Öte yandan içerisinde bulunduğumuz salgın günlerinde pek çok kişinin bu tarz otomobilleri tercih etmediğini söylemek gerek.

Marka şimdilik aracın güç ünitesini açıklamamış olsa da Vision Urbanaut tamamen elektrikli bir model olacak. Sıfır emisyonlu taşıtın aynı zamanda otonom kabiliyetlere de sahip olacağını söyleyelim.