Yazan: Eren Efe Kandemir

Türkiye’deki müşterilerin, büyük araçlara artan ilgisi ve uygun fiyatlı yeni markalara hızla adapte olması özellikle Çinli markalara yatırım fırsatı sunuyor. Her geçen gün daha fazla modeli yollarda gördüğümüz Çinlilerin arasına, ATMO Grubu’nun arkasında olduğu SWM de katılmaya karar verdi.

Öncelikle Çin ve İtalya’nın yan yana gelmesini açıklığa kavuşturalım. SWM 1971 yılında İtalya’da kurulan bir otomobil üreticisi. 2014 yılında Shineray Holding’e devredilen marka, 2016 yılından beri Brilliance Shineray Chongqing Automobile Co. Ltd altında SWM Motors olarak üretime devam ediyor.

Diğer Çinli markaların birbirine tıpatıp benzeyen tasarımlarının aksine SWM, merkezi Milano’da bulunan bir tasarım ofisine ait İtalyan çizgileriyle üretiliyor. 5 adet SUV ve 2 adet hafif ticari modelini Türkiye’de müşteriye sunacaklarını belirten marka, ilk olarak giriş seviyesi 2 SUV modeliyle piyasanın nabzını ölçecek: SWM G01 ve G01F.

SWM G01F

SWM G01F

SWM G01

SWM G01

SWM G01 boyutları anlamında kasa kodu ironik şekilde G01 olan BMW X3 ile yakın boyutlara sahip. 4670 mm uzunluk, 1855 mm genişlik ve 1740 mm yüksekliğe sahip olan bu model, 1.5 litrelik turboşarjlı 156 bg ve 212 Nm tork üreten motordan güç alıyor. Ülkemizde Comfort ve Elite isimleriyle satılacak 2 donanım seviyesinin gelin farklarına bakalım.

Comfort seviyesi, 6 ileri manuel şanzıman, açılır sunroof, elektrikli aynalar ve manuel klima gibi özellikler bulunurken güvenlik ve teknoloji anlamında da dolu dolu geliyor. Bu donanım seviyesinde sürücü ve yolcu koltuğunda ısıtma bulunuyor fakat sadece sürücü koltuğunun elektrikli olduğunu belirtelim.

Elite seviyesinde ise 7 ileri otomatik şanzıman, LED farlar, panoramik cam tavan, otomatik klima, deri direksiyon, spor egzoz uçları, geri görüş kamerası, kör nokta asistanı, şerit takip asistanı, cruise control ve 360° kamera gözümüze çarpıyor. Ayrıca iki donanımda da Apple Carplay ve Android Auto bulunmuyor.

Ülkemize giriş yapan diğer modelimiz G01F, aynı performans değerlerine sahip ve sadece Premium donanım seviyesiyle geliyor ayrıca diğer modelin üstünde listeleniyor. Bu modelde gözümüze çarpan farklar epey sayılı. G01F, elektrikli bagaj, LED farlar, kablosuz telefon şarjı, kör nokta asistanı, şerit takip asistanı, cruise control ve spor egzoz uçları gibi özelliklerle müşteriye sunuluyor.

Yakın zamanda sipariş almaya başlayacağını açıklayan ATMO Grubu, bahsettiğimiz modellerin tüm detaylarını açıklamadı. Modellerin farklı motor seçenekleri ve donanımlarla gelmesi olasılık dahilinde. Resmi detaylar geldiğinde biz de sizlerle paylaşacağız.