"Karşı Karşıya" adını verdiğimiz yeni serimizde ülkemize girecek ya da girmiş bazı modelleri her açıdan karşı karşıya getirmeye çalışacağız. İlk haftanın konukları ise B segmentinin elektriklileri MG4 ve BYD Dolphin olacak.

Bildiğiniz üzere BYD ülkemize resmi girişini yapmaya hazırlanıyor. Markanın B segmentine konumlandırdığı modeli Dolphin, özellikle Çin'de en çok satan modeller arasında. MG'nin geçtiğimiz günlerde yüksek performanslı versiyonunu tanıttığı aracı MG4 ise, Avrupa'da şimdiden büyük ses getirdi.

Bakalım bu ikilinin farkları neler?

Tasarım

İki model de 4.29 metrelik uzunluğu paylaşıyor olsa da, tasarım anlamında farklı yolları izledikleri kesin. İlk bakışta MG4'ün çok daha keskin hatlara sahip olduğunu söylemek mümkün. Özellikle far takımları modelin bu bölümünün çok daha agresif görünmesini sağlıyor.

MG4

MG4

BYD Dolphin

BYD Dolphin

BYD Dolphin ise çok daha farklı bir tasarım diline sahip. Hatta kendisi, boyutlarına rağmen bir MPV görüntüsü sergiliyor. Zaten bu sebeple de BYD logolu model MG4'ten yaklaşık 7 cm kadar daha uzun. Her iki model de farklı kişilikleri temsil ediyor.

Boyutlar

Model Uzunluk (m) Genişlik (m) Yükseklik (m) Aks Aralığı (m)
MG4 4,28 1,83 1,5 2,7
BYD Dolphin 4,29 1,77 1,57 2,7

 

Kabin

Kabin içerisinde ise bambaşka bir hikaye var. Burada MG4 çok daha geleneksel bir yol izlerken, Dolphin'in çok daha farklı bir tasarım dili kullandığını görüyoruz. MG içerisinde 7 inçlik bir gösterge paneli ve 10.25 inçlik bir multimedya ekranı bulunuyor.

BYD içinde ise şaşırtıcı olan minik gösterge paneli. Lakin bu ekranın hemen yanına 12.8 inçlik devasa bir ekran eklenmiş. Aracın tüm fonksiyonlarını bu ekrandan kontrol etmek mümkün.

MG4

MG4

BYD Dolphin

BYD Dolphin

MG4'ün dış tasarımdaki spor görünümü, kabin içerisine de yansıtılmış. Çift kollu direksiyon, havalandırma kanalları ve radyal selektör bu bölümde dikkat çeken detaylardan. Dolphin ise fiziksel tuşları hemen ekranın altına yerleştirmiş. BYD logolu modelin sportif koltuk tasarımları ise ilginç bir detay.

Her iki modelin de birbirine benzer bagaj hacimlerine sahip olduğunu söyleyelim. MG4 koltuklar dik konumdayken 350 L, yatay konumdayken 1.165 L hacim sunuyor. Dolphin'de ise bu rakamlar sırasıyla 345 L ve 1.310 L.

Motor

Dürüst olalım, konu motor seçenekleri olduğunda MG4 epey önde. Modelin ülkemizde üç farklı versiyonu bulunuyor. Bu üç farklı versiyon iki farklı batarya seçeneği ile eşleştirilmiş. Ülkemizde modelin giriş seviyesi versiyonu, ön aksta bulunan tek elektrik motorundan 170 bg güç üretebiliyor. Bu versiyon 51 kWh'lik bir bataryaya ve 350 km menzile sahip.

BYD Dolphin

BYD Dolphin

MG4

MG4

Bir üst basamakta hem bataryası hem de çıkış gücü yükselen "Luxury" donanımı bizleri karşılıyor. Bu versiyon da 204 bg güç ve 435 km menzil sunabiliyor.

Henüz geçtiğimiz günlerde ülkemize giren MG4 XPower ise çok daha dikkat çekici. Her iki aksında da elektromotor bulunduran model 64 kWh'lik bir bataryaya ve 435 bg güce sahip.

BYD'nin ise Çin'de sattığı üç farklı Dolphin versiyonu mevcut. Bu versiyonlar sırasıyla 95, 177 ve 204 bg güç üretebiliyor. Satışta olan iki farklı batarya seçeneğinin büyüklükleri ise 44.9 kWh ile 60.4 kWh. Sırasıyla bu bataryalar 310 ve 430 km menzil sunabiliyor.

Peki sizin tercihiniz hangisi olurdu?