Geçtiğimiz hafta batarya ömrü ile ilgili postumuzun altına gelen yorumların ardından, batarya ömrünü nasıl uzatabileceğinize dair ipuçları vermek istedik. Ömürleri 20 yıla kadar uzanan bu bataryaların yanlış kullanımı, bataryaların çabuk tükenmesine neden olabiliyor. Bu yüzden aracınızın sağlığını koruyabilmeniz için sizlere 6 öneri ile birlikte geldik.

Yüksek Sıcaklıklardan Kaçının

Elektrikli modelinizi park edeceğiniz yer oldukça büyük önem arz ediyor. Bataryalar, yüksek sıcaklıklarda performans kaybı yaşayabiliyor. Aracınız şarjda olsa da olmasa da bu sıcaklıklar bataryaların ömrünü tüketerek, kapasitelerinin düşmesine neden olabiliyor. Bu nedenle aracınızı optimum sıcaklıkların olduğu bölgelere park etmek, batarya ömrünüzü uzatacaktır.

Panasonic Batarya Jenerik Fotoğrafı

Optimal Şarj Süresi

Özellikle telefonlarımızda sıkça karşılaştığımız bu durum, elektrikli otomobiller için de geçerli. Yüzde 100 şarj olmuş telefonunuzu kablosundan çekmemek, bataryanın şarj durumunu korumasının önüne geçebiliyor. Yani boşa giden enerji aynı zamanda batarya ömrünü de kısaltabiliyor.

Bu nedenle şarj sürelerinizi ayarlamak hem cebinizi rahatlatacak hem de bataryanızın sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Ev tipi şarj aletlerinin bir kısmında bulunan zamanlayıcıları kullanarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Şarj Seviyenizi Yüzde 20’nin Altına Düşürmeyin

Elektrikli otomobiller, aşırı ya da düşük şarj durumlarında şarj ya da deşarj olmalarını önleyen bir batarya yönetim sistemi ile donatılmıştır. Bu nedenle şarjınızın yüzde 0’a inmesi ya da yüzde 100’e çıkması bataryanın kapasitesini düşürmeye başlar.

Pek çok elektrikli otomobil üreticisi, araçların yüzde 20-80 şarj aralığında kalmasını tavsiye ediyor. 

LG Chem Bataryası ve Volkswagen anlaşması

Sürüş Sonrası Şarj

Bildiğiniz üzere elektrikli otomobillerin bataryaları, sürüşlerin ardından yüksek sıcaklıklara ulaşabiliyor. Batarya ömrünün en büyük düşmanı olan sıcaklık, şarj esnasında da ortaya çıktığı için aracınızı sürüşün hemen ardından şarj etmemeniz gerekiyor.

Sürüşü tamamladıktan ortalama 20-30 dakika sonra aracınızı fişe takmanız, bu noktada yaşanabilecek sorunların da önüne geçecektir.

Her Gün Hızlı Şarj Kullanmayın

20 dakikada aracınızı şarj etme fikri kulağa hoş geliyor olsa da bu tip şarjları her gün kullanmanız batarya ömrünü etkileyecektir. Yüksek voltajlı bağlantılar zaman içerisinde pil hücrelerinin zarar görmesine neden olabiliyor.

Araştırmalara göre bu etki yıldan yıla fark edilmeyecek kadar ufak değişimler yaşatsa da uzun vadede bataryanızın çok daha çabuk tükenmesine neden olabiliyor.