Elektrikli otomobiller yavaş yavaş hayatımızın önemli bir parçası olmaya başladı. Biz de InsideEVs Türkiye ekibi olarak bu geçişe ayak uydurmak isteyen okuyucularımızın sorularına “Sıkça Sorulan Sorular” konseptimiz ile yanıt vermeye çalışıyoruz. Bu hafta da kafaları kurcalayan bir diğer soruya birlikte cevap arayacağız.

Bataryaların ömrü ne kadar uzun?

Bildiğiniz üzere elektrikli otomobil segmenti hala gelişmekte olan ve özellikle batarya teknolojileri konusunda atılımlara açık bir segment. Bu sebeple her geçen gün bataryaların yapabilecekleri değişiyor. Fakat bugün sizlerle, günümüzdeki bataryaların ömürlerine bakacağız.

Pek çok elektrikli model lityum iyon bataryalara sahip. Bu bataryalar yıllar içerisinde, aynı cep telefonlarımızda olduğu gibi, kapasite kaybı yaşayabiliyor. Bu tarz bataryaların aşırı sıcak ve soğuk koşullarda ömrünü biraz daha hızlı tükettiğini biliyoruz. Fakat asıl soru bu tüketimin ne kadar hızlı olduğu…

LG Chem Bataryası ve Volkswagen anlaşması

Aslında bu konuda net bir rakam vermek güç yalnız yapılan araştırmalara göre batarya ömürleri yaklaşık 160.000 kilometreye kadar uzayabiliyor. Bu rakam Cox Automotive’in 2019’da gerçekleştirdiği araştırmaya ait. Son 3 sene içerisinde batarya teknolojilerinin geliştiği de göz önünde bulundurulursa, bu rakamın çok daha yukarıya çıkmış olacağını söylemek mümkün.

Peki Türkiye’deki elektrikli modellerde durum nasıl? Örneğin ülkemize yeni giriş yapan MG’nin çok satan elektriklisi ZS EV’yi baz alalım. ZS EV’nin 72.6 kWh’lik bataryası, MG’nin 7 yıl ve 150.000 km olarak belirlediği garanti kapsamında. Bundan önce kapasitede beklenmeyen sorunlar yaşanması halinde masraflar üretici tarafından karşılanıyor.

Benzer rakamları diğer üreticilerde de görebilmek mümkün. Mesela BMW de, yeni modeli iX için 8 yıl ve 160.000 kilometre batarya garantisi sunuyor. Hyundai ve Kia gibi markalarda da paralel bir durum söz konusu.

Kısacası üreticilerin belirlediği rakamlar da bataryaların 160.000 kilometreye kadar sorunsuz çalıştığına işaret ediyor.

Peki ya bataryayı değiştirmenin maliyeti?

İşte kafaları kurcalayan asıl soru bu. Son dönemlerde batarya değişim maliyetlerinin sık sık arttığını gösteren haberleri gündeme taşıyoruz. Fakat pek çok üretici, 2030 itibariyle bataryaların kWh başına 100 dolar gibi bir ücret ile değiştirileceğini öngörüyor. Şu anda bu rakam, ortalama 130 dolar civarında seyrediyor.

Örneğin TOGG’u ele alalım. Yeni C-SUV modelinin 45 ve 90 kWh’lik bataryalar ile geleceğini biliyoruz. Bu hesaba göre 90 kWh’lik bataryanın değişim ücreti 2030 yılında yaklaşık 9.000 dolar olacak. Eğer model önümüzdeki sene çıkış yaparsa ve batarya değişim ücretleri aynı kalırsa, 90 kWh’lik batarya değişimi için yaklaşık 11.700 dolar ödememiz gerekecek.