Elektrikli otomobillere olan talep son yıllarda oldukça fazla artmaya başladı. Özellikle hükümetlerin baskısı üreticileri elektrifikasyon sürecine yönlendirirken savaş ve pandemi koşulları da kullanıcıları elektrikli araçlara yönlendirdi. Bu durum, hem ülkemizdeki hem de dünya genelindeki elektrik otomobil sayısına yansıdı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan yeni ÖTV düzenlemesiyle bazı elektrikli otomobiller içten yanmalılara kıyasla daha makul hale geldi. Ayrıca buna evde uygun fiyata şarj imkanı eklenince Türkiye’de satışa sunulan elektrikli otomobil sayısı arttı. Gelin hep birlikte ülkemizde satılan en uygun fiyatlı elektrikli otomobillere yakından bakalım.

Renault ZOE

İlk olarak listeye ülkemizde satılan en uygun fiyatlı elektrikli otomobil olan ZOE’den başlayalım. ZOE, sunduğu teknolojik özellikleriyle ve WLTP değerlerine göre 395 km’lik menziliyle birçok kişinin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir. 52 kWh’lik bir bataryaya sahip olan ZOE, DC şarj imkanı da sunuyor. Şu anda araç, ülkemizde sadece tek bir donanım paketiyle 760.900 ₺’ye satılıyor.

Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona, içten yanmalı versiyonunun yanı sıra elektrikli versiyonuyla da öne çıkmayı başarıyor. Araç, 39.2 kWh’lik bataryası sayesinde WLTP değerlerine göre 305 km menzil sunabiliyor. Ayrıca toplamda 136 beygir güç üretebilen aracı DC şarj istasyonlarında yüzde 10’dan yüzde 80’e sadece 48 dakikada şarj edebiliyorsunuz. Şu anda tek donanım paketiyle satılan Kona Electric’in fiyatı ise 836.000 ₺.

DFSK Seres 3

Seres 3 de ülkemizde satılan uygun fiyatlı elektrikli otomobiller arasında yer alıyor. Yayınlanan verilere göre 53.61 kWh’lik bir bataryaya sahip olan, WLTP değerlerine göre 310 km menzil sunabiliyor. Maksimum 160 beygir güç üretebilen araç, DC şarj istasyonlarında yüzde 20’den 80’e sadece 30 dakikada şarj olabiliyor. Ülkemizde tek bir donanım paketiyle satılan Seres 3’ün fiyatı ise 920.000 ₺.

Galeri: DFSK Seres 3

Skywell ET5

Skywell ET5 de uygun fiyatlı elektrikli otomobiller listesinde yerini almayı başarıyor. D segmentindeki SUV, sunduğu teknolojik özellikleriyle ve genişliğiyle rakiplerinden ayrılayabiliyor. WLTP değerlerine göre 460 km menzil sunabilen araç, DC şarj istasyonlarında yüzde 30’dan yüzde 80’e 30 dakikada şarj olabiliyor. Aracın ülkemizdeki başlangıç fiyatı ise 1.299.000 ₺.

MINI Cooper SE

Listemizin son sırasında MINI Cooper SE yer alıyor. Markanın ruhunu yansıtan elektrikli otomobil, 32.6 kWh'lik bataryasıyla WLTP değerlerine göre 234 km menzil sunabiliyor. Şu anda araç, ülkemizde sadece tek bir donanım paketiyle 915.836 ₺’ye satılıyor. 

Galeri: 2020 MINI Cooper SE

Sizler için ülkemizdeki en uygun fiyatlı elektrikli otomobillerden bazılarını sıraladık. Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce elektrikli otomobillerin fiyatlarını içten yanmalılarla kıyasladığınızda hangisi daha mantıklı geliyor?